Tallinna Tehnikaülikooli autonoomsete sõidukite teadusgrupiga liitub dr Rahul Razdan USAst, kelle fookuses on isejuhtivate sõidukite ohutus. Rahul Razdani meelitas siia võimalus teha tipptasemel teadustööd ning ainulaadne e-residentsuse programm, mis lubab tal oma ettevõtteid Eestis juhtida Floridast.
Florida teadlase meelitas Eestisse isejuhtivate sõidukite tipptase ja e-residentsuse programm
Külalisprofessorina panustab Rahul Razdan mehaanika ja tööstustehnika instituudi autonoomsete sõidukite uurimisgrupi teadustöösse, rahvusvahelise võrgustiku kasvatamisse, doktorantide juhendamisse ja projektide koostamisse.
«TalTech on olnud suurepärane teaduspartner juba mitu aastat ning e-residentsus tegi meie suhete süvendamise eriti atraktiivseks,» kinnitas Rahul Razdan, Razdan Research Institute’i tegevjuht ning maineka Fulbrighti programmi John von Neumann auhinna laureaat.
Koostöö TalTechi inseneriteadlastega algas 2019. aastal, kui Eesti esimese isejuhtiva auto – Iseauto – looja Raivo Sell täiendas end Razdani uurimisgrupis Florida polütehnilises ülikoolis USAs.
«Aastatega on see koostöö laienenud ühiste projektide ja teadusartiklite kaudu,» ütles Tallinna Tehnikaülikooli robootikaprofessor ja autonoomsete sõidukite uurimisrühma juht Raivo Sell.
Professor Razdani teekond isejuhtivate sõidukiteni algas siis, kui 30 aastat elektroonika pooljuhte uurinud teadlasele tegi Florida polütehnilise ülikooli rektor ettepaneku arendada autonoomseid sõidukeid.
«Florida osariik tegi suuri investeeringuid autonoomsete sõidukite testraja Suntraxi rajamisse ülikooli lähedal. Minu teadusstrateegia oli kasutada avatud lähtekoodiga tarkvara ja lahendusi, et kiirendada innovatsiooni,» ütles ta, «see lubab avatud juurdepääsu uurimistöö tulemustele ning lubab lihtsalt laiendada teadlaste ja ettevõtete vahelist koostööd. Uurimistööd tehes olin üllatunud, et üks meeskond Eestis ei olnud mitte ainult omaks võtnud avatud lähtekoodiga lähenemist, vaid oli rekordajaga välja töötanud töötava autonoomse sõiduki – TalTechi Iseauto. See viis koostööleppe ja üha süveneva teaduskoostööni kuue aasta jooksul. Selle aja jooksul tegin mitu reisi Eestisse, kus avastasin keskaegset ajalugu, eesti keelt ning jah, kogesin isegi natuke külmemat ilma kui Floridas!»
Rahul Razdan on kogenud teadlane ja ettevõtja kogemusega akadeemiast, idufirmadest ja Fortune 500 ettevõtetest. Ta on olnud Flextronicsi asepresident, Cadence Design Systemsi äriüksuse juht ja Digital Equipment Corporationi Alpha arhitekt. Ta on loonud väga edukaid idufirmasid, mis on tegelenud näiteks juhtmevaba energia, masinõppe ja madala energiatarbega elektroonika disainiga.
Teadustööd on Razdan teinud Florida polütehnilises ülikoolis, Carnegie-Melloni ülikoolis ning Institute for Human Machine Cognitionis.
Praegu on ta tegevjuht Raztech Research Institute’is, mis on tehnoloogia- ja ühiskonna kokkupuutepunktis ideid genereeriv teadusasutus. Selle aktiivsed projektid on näiteks Autonomous Vehicles Validation Consortium autonoomsete sõidukite valdkonnas, NextGenEdu loodus- ja täppisteaduste hariduse alal ja Anew Design Automation pika elueaga toodete elektroonikadisaini automatiseerimise valdkonnas.
Tal on bakalaureusekraad (1984) ja magistrikraad (1985) Carnegie-Melloni ülikoolist ning doktorikraad Harvardi ülikoolist (1994).