Saada vihje

VAATA VIDEOT Elus aku sööb suhkrut ja annab elektrit – siiski mitte veel majale ja autole

Copy
Elus patarei prinditakse välja 3D-printeril, lisades seenerakke. Kui kuivas hoida, ei juhtu akuga midagi, tööle hakkab seade vett lisades. Siis tuleb klemmidele nõrk pinge, mida saaks erinevates keskkonnaandurites toitena kasutada.
Elus patarei prinditakse välja 3D-printeril, lisades seenerakke. Kui kuivas hoida, ei juhtu akuga midagi, tööle hakkab seade vett lisades. Siis tuleb klemmidele nõrk pinge, mida saaks erinevates keskkonnaandurites toitena kasutada. Foto: EMPA

Šveitsi teadlased on välja töötanud biolaguneva ja mittetoksilise 3D-prinditud patarei, mis kasutab energia tootmiseks kahe seeneliigi koostööd. See uudne lähenemine, mida juhivad Šveitsi materjaliteaduse ja tehnoloogia föderaalsed laboratooriumid (ehk EMPA), näitab, kuidas elusorganisme saab kasutada kütuseelementides.

Uuring keskendus kütuseelemendi loomisele, mis kasutab seente metabolismi elektrienergia tootmiseks. Anood koosneb pärmiseene rakkudest, mille ainevahetus vabastab elektrone, samas kui katood, mida koloniseerib valgemädaniku seen (valge mügarliudik), toodab ensüümi, mis hõlbustab elektronide kogumist ja juhtimist elemendist välja.

Patarei ehitamiseks töötasid teadlased välja tselluloosipõhise 3D-prinditava tindi, millesse segati seenerakke.

Tagasi üles