Harvadel selgetel õhtutel on paljud kindlasti märganud idataevast tõusmas üht heledat punakat tähte, mis näeb madalal asudes välja nagu mobiilimasti tuli. Tegemist pole aga mitte mõne heledama tähe, vaid Rooma sõjajumala järgi nimetatud planeet Marsiga, mille vastasseis Maaga jõuab kätte täna.
Kui enamuse ajast on Marss meie jaoks päevases taevas nähtamatu või ripub tagasihoidliku punaka tähena madalal horisondil, on ta viimastel kuudel asunud öötaevas üha kõrgemaid kaari tegema. Ka tema heledus on nüüdseks selline, et teistest taevakehadest saavad talle selles osas vastu vaid Päike, Kuu, Veenus ja Jupiter. Veenust näeb praegu väga-väga heleda objektina õhtuti edelas (sellest veidi ida pool paistab planeet Saturn) ja temast vaid veidi nõrgemat Jupiteri kõrgemal Sõnni tähtkujus Hüaadide täheparve servas. Marsi hiljutise heleduse ja nähtavuse kasvu taga peitub sündmus, mida astronoomias tuntakse vastasseisuna ning mis Marsi puhul toimub iga kahe aasta ja mõne nädala tagant. Kusjuures punase planeedi vastasseisud erinevad üksteisest nagu öö ja päev, seda eriti Eestis asuva vaatleja jaoks.
Vastasseisuks või võõrapäraselt ka opositsiooniks nimetatud sündmus tähistab hetke, mil Päike, Maa ja sellest kaugemal tiirlev planeet asuvad ühel joonel. Maa pealt vaadates tähendab see seda, et planeet asub meie taevas Päikesest 180 kraadi teisel pool. Näiteks kui astronoomilisel südaöösel (umbes pool üks) võime ette kujutada, et Päike asub mitukümmend kraadi põhjahorisondi taga, siis parasjagu vastasseisus asuv planeet paistab samal ajal mitukümmend kraadi lõunahorisondi kohal. Nii saavad meile erinevatel aegadel paista kõik Maast kaugemal tiirlevad planeedid ehk Jupiter, Saturn, Uraan, Neptuun ja Marss. Kusjuures neist viimane on selles nimekirjas erandlik, kuna erinevalt iga-aastasest vastasseisudest teiste loetletud planeetidega, näeme me Marssi öises lõunataevas kord kahe aasta ja mõne nädala tagant.