Põdra-aasta alguses teatasid Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) robootikateadlased olulisest läbimurdest: nad on välja töötanud uued biomimeetilised jalad, mis parandavad märkimisväärselt robotite liikuvust keerulistes looduslikes tingimustes, nagu mudane maastik ja pehme lumi. Ajakirjas Bioinspiration & Biomimetics avaldatud uuringu tulemused võivad laiendada robotite kasutusvõimalusi keskkonnaseires, põllumajanduses ja katastroofiolukordadele reageerimisel.
TalTechi põdrajalgse roboti uudis pälvis maailmas tähelepanu
Tänaseks on TalTechi põdrajalgse roboti uudis teinud mitu tiiru ümber maakera ning see on avaldatud kümnetes tuntud tehnoloogiaportaalides, mille hulgas on Techxplore, MSN, Yahoo, Popular Science ning Briti ajaleht Daily Star.
Techxplore kirjutas, et kuigi robotite liikumisvõime on aastakümnetega oluliselt paranenud, on mudased ja libedad pinnad jäänud neile endiselt suureks väljakutseks. TalTechi biorobootika professori ja uurimisrühma juhi Maarja Kruusmaa sõnul on just need pinnased ühed keerukaimad nii robotitele, loomadele kui ka inimestele. «See tähendab, et paljud robotid ei pääse ligi olulistele looduslikele aladele, sealhulgas märgaladele, soodele, jõgedele ja põllumaadele,» selgitas Kruusmaa.
Innovatsioon talu ja labori koostöös
Uurimisrühma liige doktorant Simon Godon sai selleks aga inspiratsiooni oma vanemate talust (Prantsusmaal Berry piirkonnas), kus ta jälgis täpsemalt, kuidas loomad mudas ja vesisel alal kõnnivad ning ühendas sinna teadmised inseneriteadusest ja biorobootikast. Ta töötas välja uudsed «sõrad», mis on eriti tõhusad mudasel maastikul liikumisel. Laboratoorsed katsed näitasid, et põdra lõhestatud sõrad pakuvad olulist eelist, sest need suurendavad ja vähendavad kokkupuutepinda, võimaldades loomulikumalt maapinnalt tõusta. Sõrgade liikumine murrab imemisjõu, mis tekib jala mudast väljatõmbamisel – sarnane efekt tekib siis, kui eemaldada iminapp küünega.
«Muda käitub nagu märg vannitoaplaat, tekitades jala alla imemisjõu,» selgitas Godon. «Põdra sõrrad suudavad selle pinge murda ja liikumise tõhusamaks muuta.»
Robo-põdra jalad – murranguline muudatus
TalTechi teadlased disainisid silikoonist jalad, mis jäljendavad põdra sõrgade tööd. Katsed mudastel pindadel tõestasid, et need lihtsad muudatused vähendasid roboti vajumist ja imemisjõudu poole võrra ning langetasid roboti energiatarbimist kuni 70 protsenti. Uurijad pole seni avastanud nende biomimeetiliste jalgade kasutamisel ühtegi puudust.
«Vastupidi, lõhestatud sõrad võivad isegi pakkuda eeliseid ebatasasel maastikul, suurendades stabiilsust,» märkis Kruusmaa. «Soovitame robotitel igal juhul «kingad jalga» jätta.»
Potentsiaalne mõju tulevikule
Uue tehnoloogia arendamine avab olulisi võimalusi nii looduskeskkonna säilitamiseks kui ka robotite tõhusamaks muutmiseks erinevates valdkondades. Põllumajanduses, keskkonnaseires ja päästetöödel saavad «põdra jalgadega» robotid nüüd jõuda kohtadesse, kuhu nad varem ei pääsenud. Loodusest inspireeritud tehnoloogiad, nagu need uued jalad, näitavad taas, kuidas loodus võib aidata kaasa teaduse ja tehnoloogia arendamisel.
Vaata videost, kui osavalt põdrajalgadega robot mudas liigub:
Allikas: TalTech