Saada vihje

Akadeemik: inimesed ise ehitasid süütepommid USA läänerannikule ja nüüd need plahvatavad (4)

Copy
Ülo Mander ütleb, et asjad pole kaugeltki hästi ja lisaks kliimamuutusele võimendavad lokaalseid katastroofe rumalad planeeringud.
Ülo Mander ütleb, et asjad pole kaugeltki hästi ja lisaks kliimamuutusele võimendavad lokaalseid katastroofe rumalad planeeringud. Foto: Ragnar Peets

Ökoloog ja akadeemik Ülo Mander selgitab, kui suurel määral on inimeste endi tegevus olnud põhjuseks, et USA läänerannikul maa, majad ja autod, nagu säraküünlad, põlema süttivad. Ta näeb ka ohtu, et selline olukord soosib diktaatorite ja autoritaarsete võimukandjate ametisse tõusu.

Kas võime öelda, et kliimamuutus on üks põhjusi, miks USA läänerannik ühtäkki nii tuleohtlikuks on muutunud?

«Lühidalt: kliima soojenemine on selle taga jah, sest üldine energia suurenemine troposfääris mõjutab ka ookeanide temperatuuri ja seega ka ENSO (El Nino Southern Oscillation – lõunaostillatsiooni) nähtust. See koosneb triviaalselt seletatuna kahest vastastikusest osast: El Niño (hisp. k jõululapsuke), sest varem kulmineerus see nähtus just jõulude paiku – mis tähendab kõrgemat ookeani pinnavee temperatuuri Vaikse ookeani idaosas, mis on erinev tavalisest olukorrast, kus soojem on just Vaikse ookeani lääneosa. Seda olukorda nimetatakse vastukaaluks jõulupoisile La Niñaks (hisp. k tüdrukuke). El Niño toob rohkesti sademeid muidu kuivale Kesk- ja Lõuna-Ameerika rannikule, La Niña aga toimib vastupidi – põhjustab põuda. Vaikse ookeani lääneosas Aasia troopilistel aladel on pilt just vastupidine, sellest siis ka see ostsillatsiooni nimi.

Tagasi üles