Ülevaade välisõhu valdkonnast näitab, et saasteainete heitkogused on Eestis viimase 20 aasta jooksul suurel määral vähenenud. Kuid endiselt saame palju ära teha. Peamised meetmed õhukvaliteedi edasiseks parandamiseks on üleminek taastuvenergiale, transpordi elektrifitseerimine, ühistranspordi arendamine ja kaugkütte laiendamine, kirjutab Keskkonnaagentuuri juhtivspetsialist Kati Suik Keskkonnaportaalis.
Kõikide peamiste saasteainete heitkogused on võrreldes 2005. aasta tasemega vähenenud, mis on aidanud oluliselt parandada välisõhu kvaliteeti. Muu hulgas täitis Eesti kõik 2020. aastaks riigile seatud peamiste õhusaasteainete heitkoguste vähendamise eesmärgid ning osaliselt on juba täidetud ka 2030. aastaks seatud eesmärgid.
Õhusaaste on tänapäeval suurim keskkonnarisk inimese tervisele, kuid mõjutab oluliselt ka vete ja teiste ökosüsteemide seisundit, sh ka kartuli saagikust.
Eesti ökosüsteemid eemaldasid 2020. aastal hinnanguliselt 1180 tonni PM2,5 saasteosakesi, mis aitas tervisekuludelt kokku hoida hinnanguliselt 20,88 miljonit eurot aastas.
Tallinn ja Narva paistavad silma kui üheksas ja kümnes puhtaima õhuga linn Euroopa 372 linna seas, võrrelduna eriti peente osakeste (PM2,5) sisalduse alusel. Välisõhu kvaliteedi paranemine viimase kümnendi jooksul on olnud märkimisväärne, vähendatud on enamiku saasteainete taset. Viimastel aastatel ei ole ühegi saasteaine aastakeskmised sisaldused ületanud kehtestatud aastakeskmisi piir- ja sihtväärtuseid.
Vähem saasteaineid, parem tervis
Saasteainete heitkogused on Eestis viimase 20 aasta jooksul oluliselt vähenenud. Näiteks on eriti peente osakeste (PM2,5) heitkogused vähenenud 61 protsenti, võrreldes 2000. aasta, ja vääveldioksiidi (SO2) heitkogused 95 protsenti, võrreldes 1990. aasta tasemetega. See on saavutatud tänu efektiivsemate tehnoloogiate kasutamisele näiteks elektri ja soojuse tootmisel või transpordis.