Belgia toiduagentuur AFSCA avaldas ebatavalise hoiatuse: ärge sööge oma jõulupuud. See kummaline soovitus tuli pärast seda, kui Genti linn, mis on tuntud oma keskkonnateadliku lähenemise poolest, jagas veebis näpunäiteid jõulupuude toiduks kasutamise kohta.
Belgia võimud andsid kummalise soovituse elanikele – ärge seda jõulupuudega tehke!
Genti linna veebilehel soovitati, viidates Skandinaavia eeskujule, eemaldada puu okkad, need aurutada ja kuivatada ning kasutada näiteks maitsestatud või valmistamiseks. See idee tekitas aga Belgia toiduohutuse agentuuris AFSCA tugevat vastuseisu, vahendab sciencealert.com.
AFSCA rõhutas oma avalduses, et jõulupuud ei ole mõeldud toiduks. Agentuur selgitas, et pole võimalik tagada jõulupuude söömise ohutust inimestele ega loomadele, kuna enamikku jõulupuid on kasvatamise käigus töödeldud pestitsiididega. Lisaks hoiatas AFSCA, et tarbijatel pole võimalik kindlaks teha, kas puid on töödeldud tuleaeglustitega, mis võivad allaneelamisel olla isegi surmavad.
«Lühidalt öeldes on palju põhjuseid, miks mitte propageerida ega julgustada jõulupuude kasutamist toiduks,» võttis agentuur oma seisukoha kokku.
Pärast AFSCA hoiatust muutis Genti linn oma veebipostitust. Algne pealkiri «Söö oma jõulupuu» asendati pealkirjaga «Skandinaavlased söövad oma jõulupuid», viidates sellele, et tegemist on pigem teiste riikide praktikaga, mitte kohaliku soovitusega.
Miks ei tohiks jõulupuud süüa?
Pestitsiidid: Enamikku jõulupuid kasvatatakse müümise eesmärgil ja neid töödeldakse kahjurite tõrjeks pestitsiididega, mis on inimestele ja loomadele allaneelamisel mürgised.
Tuleaeglustid: Mõningaid jõulupuid töödeldakse tuleaeglustitega, et vähendada tuleohtu. Need kemikaalid võivad olla tervisele kahjulikud.
Seedehäired: Isegi kui puud poleks kemikaalidega töödeldud, on okkad raskesti seeditavad ja võivad põhjustada seedehäireid.
Seega, kuigi mõte jõulupuu taaskasutamisest toiduna võib tunduda esmapilgul huvitav, hoiatavad Belgia võimud tungivalt selle eest, rõhutades võimalikke terviseriske. Parem on leida oma jõulupuule mõni muu, ohutum taaskasutusviis, näiteks kompostimine või kasutamine küttepuudena.
Eesti suuremates linnades on mitmel pool avatud kogumispunktid, kuhu oma vana jõulupuu saab viia ja need on avatud veebruarini. Lasnamäe linnaosa vanem Julianna Jurtšenko rõhutab, et oma aja ära elanud jõulupuu ei ole tavaline olmeprügi, seega on väga oluline, et inimesed ei viskaks neid tavalistesse prügikonteineritesse ning kõige olulisem, ei jätaks niisama tänavale kõdunema.
Võru linna elanikud saavad oma jõulupuud viia Võru kompostimisplatsile. Kompostimisplats asub Kose tee 2, sissesõit Laane tänavalt või Kose tee parkimisplatsi lõpust. Kompostimisplatsile kogutavad kuused (koos seal olevate okstega) peenestatakse ja taaskasutatakse küttena.
2. jaanuarist saab Tartus jõulukuusest vabaneda, viies need spetsiaalsetesse kuusekonteineritesse või jäätmejaama. Tasuta võtab samuti jõulupuu vastu Tartu vald, et juba neljandat aastat järjest Raadil uhke kuuselõke püsti panna.
Linnavalitsus pani Pärnus püsti 16 jõulukuuskede kogumispunkti, kuhu sai jõulupuu viia teisipäeva õhtuni. Kokku kogutud kuused purustatakse hakkeks ja neid kasutatakse biojäätmete kompostimise protsessis.