Saada vihje

Iisraelist saabunud ootamatu külaline tekitas ka asjatundjate seas hämmingut (4)

Kui alanud aasta 3. jaanuari hommikul avati Narvas asuvas Aquaphori tehases Iisraelist saabunud konteiner plastigraanulitega, leiti üllatusena eest tuhandeid kilomeetreid «jänest sõitnud» külaline. Üle kuu aja väldanud retkel, mis tema jaoks toimus täielikus pimeduses, võttis tegelane ilmselt kasutusse kohastumise, millega ka looduses kehvi aegu üle elatakse. Tänaseks on külalisele kaetud ka rikkalik toidulaud.

Külalisega polnud suurt muud teha, kui pärast esimest ööd Narvas koos saatjaga rongile panna ja pealinna tuua. See plaan sündis, kui võeti ühendust Eesti Metsloomaühinguga, kellel on pikaaegne kogemus metsloomade abistamises kogu Eestis.

Üle kuu aja pimedas konteineris

«Kuigi olen siilide tohterdamisega tegelnud juba üle kümne aasta, on selline juhtum ka meie jaoks erakordne,» rääkis abivajajate metsloomadega tegeleva ühingu asutaja ja juhatuse liige Katrin Idla, kes käis eile õhtul siilil Balti jaamas vastas. «Siili üldseisund oli reisi pikkust ja olusid arvestades ootamatult hea. Siili avastanud töötaja ütles meile, et teekond Haifast Narvani kestis üks kuu ja üks nädal. Graanuleid sisaldanud merekonteineris polnud ei toitu ega vett. Eestisse jõudnud okaskera oli väga uudishimulik ning kui ma ta kätte võtsin, kerkis pärast esialgset kohmetust okaste vahelt uudishimulik nina ning ta vaatas mulle oma säravate mustade silmadega otsa». Siililausujal õnnestus heita pilk ka okaskera kõhu alla, millest selgus, et tegemist on härraga.​

Esimesel vaatlusel näib, et tegemist on Euroopa siiliga – ka nemad elavad Iisraelis.
Esimesel vaatlusel näib, et tegemist on Euroopa siiliga – ka nemad elavad Iisraelis. Foto: Eesti Metsloomaühing

Arsti juurde

Nikolajs Oborins
Nikolajs Oborins Foto: loomade kiirabikliinik

Edasi läks tee juba loomade kiirabikliinikusse, kus metsloomaühingu hea koostööpartner ja siilide raviga pikka aega tegelnud dr Nikolajs Oborins siilipoisi vastu võttis ja talle esmase ülevaatuse tegi. «Röntgenaparaadiga tehtud uuring näitas, et kauge külalise sisikond on tühi mis tühi. Eestisse jõudnud okaskera kaalus veidi üle 800 g.​ Kliiniku külastus läks ses mõttes hästi, et mingeid väliseid vigastusi ja sisemisi hädasid ei tuvastatud. Kuna siil polnud reedest saadik midagi söönud ega joonud, ostsime sealt kaasa elektrolüütidega rikastatud ja kergelt seeditavat Recovery sarja toitu. Edasi sai siilipoiss endale juba mõnusa pesa ja eraldatud, vaikse ning rahuliku nurgakese pikast reisiväsimusest ja kliinikuelamustest taastumiseks,» ütles Idla.


Loomade kiirabis oli laupäev nagu omaette Iisraeli eri. Juhuse tõttu oli seal ka üks teine sealtmaalt saabunud tegelane: mops nimelt, kes ka ülevaatusele saabunud.

Loomade kiirabikliinikus oli Iisraeli külaline juba elavnenud ja näitas üles soovi puurist vabadusse saada.
Loomade kiirabikliinikus oli Iisraeli külaline juba elavnenud ja näitas üles soovi puurist vabadusse saada. Foto: Eesti Metsloomaühing

Kuidas tal õnnestus ellu jääda?

Küsimuse peale, kuidas siili sellist seisundit ja ellujäämist selgitada, arvas Idla: «Kõige tõenäolisemalt saab siili head üldseisundit selgitada neile omase kohastumisega, mille puhul nad pimeda, jaheda ja toidunappuse hiberneerudes üle elavad. See on nende nii-öelda ellujäämistaktika ehk seisund, kus siili organismi kogu elutegevus, ainevahetus aeglustub ja kehatemperatuur langeb. Kuna siil polnud leidmisest alates söönud ega joonud, väljaheited puudusid, oli arutluse all ka see, kas alustada tema sundtoitmist. Kuna aga kõik minu varasemad teadmised-kogemused ja siili kohapealne vaatlus osundasid sellele, et siil on hibernatsioonist ärganud, otsustasin, et annan siilile siiski tähelepaneliku jälgimise all võimaluse omas rütmis ärgata ja ise õigel hetkel sööma hakata.»​

Mis siis siilist edasi saab?​​​

Katrin Idla ühe metsloomaühingu varasema hoolealusega. Praegu kosumisel olev siil vajab siiski rahu ja temaga ühispildistamine pole veel mõistlik. Talveunest virgumine võtab aega.
Katrin Idla ühe metsloomaühingu varasema hoolealusega. Praegu kosumisel olev siil vajab siiski rahu ja temaga ühispildistamine pole veel mõistlik. Talveunest virgumine võtab aega. Foto: Erakogu

Arusaadavalt ei ole Iisraelist saabunud siili Eestis loodusesse võimalik lasta. Praegu ootab teda ees 30-päevane karantiin. Muid tervisemuresid peale «vaakumi» seedekulglas siililt esmavaatlusel ei leitud.

Parimaks lahenduseks on mõistagi saata okaskera sinna tagasi, kust ta on pärit – Iisraeli siis.
Ees ootab seda inimeste tegevuse tõttu Eestisse ajutiselt sattunud looma veel geenitest, mida Idla loodab koostöös Tartu Ülikooli teadlastega teha. Kas ja kuidas ilmarändur tagasi oma kodumaale jõuab, on praegu veel ebaselge, aga järgmisel nädalal asutakse ka sellega tegelema.

«Oleme juba ühendust võtnud meie kunagise metsloomaühingu vabatahtlikuga, kes elab Iisraelis. Nädalavahetusel ametiasutused ei tööta, kuid loodame kohe algaval nädalal selles juba rohkem selgust saada. Loodame, et leiame mõttekaaslasi ja toetajaid nii Eestis kui Iisraelis, ületame formaalsused, mis tõenäoliselt ametliku tagasireisi jaoks täitmist vajavad, ja saame siilipoisi, kes ilmselgelt vastu oma tahtmist ja inimese tegutsemise tõttu talvisesse Eestisse jõudis, oma soojale kodumaale tagasi toimetada, kus ta saab oma tavalist siilielu looduses jätkata,» ütles Idla, lisades, et see on parim, mis juhtuda saab.

 

Eesti metsloomaühingut saab Iisraeli siili kosutamiseks ja kojusaatmiseks toetada telefonitsi:
9009933 – annetad 5 eurot
9009955 – annetad 25 eurot
NB! Kuula palun kogu jutt ära, sest muidu annetust ei toimu.
Annetused PayPali kontole saad teha, vajutades siia lingile.

Tagasi üles