Skip to footer
Saada vihje

Grööni jää sulab uskumatu kiirusega – vaata kiirvideot (4)

Copernicuse Sentinel-2 satelliidi pildil on Gröönimaal asuv Jakobshavni liustik – üks maailma kiireim ja aktiivsem liustik.

Gröönimaa tohutu jäämass sulab muret tekitava kiirusega. Uus uuring näitab, et aastatel 2010–2023 kadus Gröönimaalt 2347 kuupkilomeetrit jääd. See kogus võrdub Aafrika suurima järve, Victoria järve mahuga.

Teadustöö, mille viisid läbi NASA ja Euroopa Kosmoseagentuur (European Space Agency ehk ESA), annab karmi ülevaate sulamise ulatusest. Kaotatud jää visualiseerimine põhineb ESA CryoSat-2 ja NASA ICESat-2 satelliitide kogutud andmetel. CryoSat-2 kasutab radarit, ICESat-2 aga laserit, et mõõta jääkihi kõrgust. Visualisatsioon näitab, et kõige enam kannatasid sulamise tõttu jääkilbi servad, mida märgitakse kõige tumedama punase tooniga.

Kommentaarid (4)
Tagasi üles