Saada vihje

Pöörane 2024 - no ehitati siis alles maju

Copy
Vincent Callebaut Architectures'I kujundatud pilkupüüdev keerduv DNA topeltheeliksi kujuline elamutorn Taipeis
Vincent Callebaut Architectures'I kujundatud pilkupüüdev keerduv DNA topeltheeliksi kujuline elamutorn Taipeis Foto: Vincent Callebaut Architectures

2024 tõi kaasa erakordseid arhitektuurilisi saavutusi üle maailma. Alates kitsastest linnamajadest kuni maailmarekordiliste pilvelõhkujateni – siin on valik aasta tähelepanuväärseimatest ehitistest.

Päikesetorn – Yantai, Hiina

Päikesetorn – Yantai, Hiina
Päikesetorn – Yantai, Hiina Foto: Jonathan Leijonhufvud

OPEN Architecture’i loodud Päikesetorn on 50 meetri kõrgune kaarjas torn, mis ühendab vaateplatvormi, raamatukogu ja poolavatud observatooriumi. Allpool tornis on näitusepinnad ja esimesel korrusel on teater. Torni kaheosaline betoonkest jäljendab merekohinat ja toimib hiiglasliku päikesekellana, mis jälgib aastaaegade muutumist. See tähelepanuväärne struktuur on inspireeritud muistsest päikesekultustest ja rajatud valvetornidest, mida kunagi kasutati Hiina keisrite hoiatamiseks merelt tulevate rünnakute eest.

Päikesetorni struktuur on inspireeritud muistsest päikesekultustest ja rajatud valvetornidest, mida kunagi kasutati Hiina keisrite hoiatamiseks merelt tulevate rünnakute eest.
Päikesetorni struktuur on inspireeritud muistsest päikesekultustest ja rajatud valvetornidest, mida kunagi kasutati Hiina keisrite hoiatamiseks merelt tulevate rünnakute eest. Foto: Jonathan Leijonhufvud

Eralennuki villa – Bali, Indoneesia

Balil ehitati Boeingu kere ümber elamuks.
Balil ehitati Boeingu kere ümber elamuks. Foto: Geometrium Studio

See ainulaadne elamu on loodud Boeing 737 kerest, mis on paigaldatud Balile ühele kaljuservale. Sisemus on muudetud luksuslikuks elamuks, kusjuures kokpitis asub mullivann. Disainer Geometrium Studi kasutas peegleid ja loomulikku valgust, et ruumikitsikust kompenseerida, ning originaalsetest lennukiustest saab otse võrktugedele lõõgastuma või lennukitiival asuvale terassile lebama minna. 

Pan Pacific Orchard – Singapur

Pan Pacific Orchard on troopilises Singapuris asuv roheline ja avatud hotellitorn.
Pan Pacific Orchard on troopilises Singapuris asuv roheline ja avatud hotellitorn. Foto: Darren Soh

WOHA loodud Pan Pacific Orchard on troopilises Singapuris asuv roheline ja avatud hotellitorn. 140,4 meetri kõrgune hoone on tohutu ristkülikukujuline ning seal on 35 korrust ja 347 tuba. Selle esikülg on jaotatud neljaks suureks vabaõhuterrassiks, millest igaüks on täis taimi ja puid ning millel on oma nimi ja teema.

Artikli foto
Foto: Darren Soh

Need avatud alad on ühendatud hotelli sisemusega, tagades siseruumides päevavalguse ja ventilatsiooni. Lisaks on Pan Pacific Orchardis päikesepaneelid ja kogutakse vihmavett ning ka toidujäätmeid töödeldakse kohapeal.

One Za’abeel – Dubai, Araabia Ühendemiraadid

One Za'abeeli kaks torni on vastavalt 235 meetri ja 305 meetri kõrgused ning seal asuvad eluruumid, büroopinnad ja hotell. Neid ühendav horisontaalne sillaosa on nimega Link ja on kinnitatud mõlema torni külge 100 meetri kõrgusel tiheda liiklusega maantee kohale.
One Za'abeeli kaks torni on vastavalt 235 meetri ja 305 meetri kõrgused ning seal asuvad eluruumid, büroopinnad ja hotell. Neid ühendav horisontaalne sillaosa on nimega Link ja on kinnitatud mõlema torni külge 100 meetri kõrgusel tiheda liiklusega maantee kohale. Foto: Hufton + Crow

Nikken Sekkei One Za'abeel paistab kindlasti silma isegi pilvelõhkujatega täidetud Dubais. Hämmastav projekt on kaks kõrvuti asetsevat torni, mis toetavad horisontaalset sillaosa. One Za'abeeli kaks torni on vastavalt 235 meetri ja 305 meetri kõrgused ning seal asuvad eluruumid, büroopinnad ja hotell.

Artikli foto
Foto: Hufton + Crow

Torne ühendav horisontaalne sillaosa on nimega Link ja on kinnitatud mõlema torni külge 100 meetri kõrgusel tiheda liiklusega maantee kohale. Selle pikkus on 230 meetrit ja selle krooniks on lõputu bassein ja vaatepunktid, kust avaneb vaade lähedalasuvale maailma kõrgeimale hoonele Burj Khalifale.

Wolf Ranch – maailma suurim 3D-trükitud elurajoon, Texas, USA

Artikli foto
Foto: ICON

Ameerika eeslinnades toimub tasapisi kõrgtehnoloogiline arhitektuurirevolutsioon. Texases on rühm robot-ehitajaid olnud ametis maailma suurima 3D-prinditud elurajooni ehitamisega.

Wolf Ranchiks nimetatud majade ehituseks on kasutatud Iconi Vulcan printerimudelit, mis suudab minimaalse inimjõuga ehitada 278 ruutmeetri suuruse elamu. See pressib ehitusplaani järgides avadest kihtidena välja tsemendilaadse segu ja ehitab üles kodu põhikarkassi. Kui printimisprotsess on lõppenud, võtavad inim-ehitajad üle ja viimistlevad aknad, uksed, katuse ja kõik muu, mis on vajalik selle muutmiseks kaasaegseks ja taskukohaseks koduks.

Tao Zhu Yin YuanTaipei, Taiwan

Tao Zhu Yin Yuan – Taipei
Tao Zhu Yin Yuan – Taipei Foto: Vincent Callebaut Architectures

Vincent Callebaut Architectures'I kujundatud pilkupüüdev keerduv DNA topeltheeliksi kujuline elamutorn Taipeis, Taiwanis.

Tao Zhu Yin Yuan on 93,2 meetri kõrgune ja seal asub 21 maapealset korrust. Kõik peale ühe korruse keerduvad hoone kerkides 4,5 kraadi korruse kohta, nii et see keerleb alt üles 90 kraadi. Arhitektuuristuudio teatel on sellel tegelikult praktiline eesmärk ja see aitab tagada, et iga korter saaks päevavalgust. Kogu projekti on paigaldatud ka umbes 23 000 puud, põõsast ja taime.

Signal House – Philadelphia, USA

Signal House asub Philadelphias ja selle laius on vaid peaaegu 8 meetrit, samas kui selle sügavus on 9,75 meetrit ja kõrgus on umbes 21 meetrit.
Signal House asub Philadelphias ja selle laius on vaid peaaegu 8 meetrit, samas kui selle sügavus on 9,75 meetrit ja kõrgus on umbes 21 meetrit. Foto: Sam Oberter

Enamik kaasaegseid linnu on täis kasutamata maad, mida tavaliselt peetakse elamuehituseks liiga väikeseks, kuid ISA loodud Signal House tõestab, et nutikad disainerid saavad kasutada isegi kõige ebavajalikumat maatükki.

Signal House on jagatud kolme korteri vahel, millest igaühel on kaks korrust.
Signal House on jagatud kolme korteri vahel, millest igaühel on kaks korrust. Foto: Sam Oberter

Signal House asub Philadelphias ja selle laius on vaid peaaegu 8 meetrit, samas kui selle sügavus on 9,75 meetrit ja kõrgus on umbes 21 meetrit. Selle sisemusest jookseb üles üks trepp ja see on jagatud 325 ruutmeetri suurusele põrandapinnale. See on jagatud kolme korteri vahel, millest igaühel on kaks korrust. Kogu asi on geniaalselt paigutatud ja näeb seest väga hubane välja. Kõrged laed, suur klaaspind ja minimalistlik sisekujundus loovad avara ja mugava elukeskkonna.

3D-trükitud maavärinakindel maja – Almatõ, Kasahstan

Taskukohane aga maavärinakindel 3D prinditud maja.
Taskukohane aga maavärinakindel 3D prinditud maja. Foto: COBOD International/BM Partners

Veel üks näide 3D-printimise kasvavast tõhususest, see nimetu maavärinatele vastupidav maja prinditi Kasahstanis Almatõs umbes 20 500 euro eest, mis on oluliselt odavam kui ka kohalik keskmine hind.

Maja prinditi valmis vaid viie päevaga.
Maja prinditi valmis vaid viie päevaga. Foto: COBOD International/BM Partners

Selle kujundas BM Partners ja see prinditi vaid viie päevaga kasutades ühte COBODi BOD2 printerimudelit. Kui seinad olid valmis, lisasid inim-ehitajad aknad, uksed ja kõik muu vajaliku, sealhulgas mööbli. Selle sisemus laiub 100 ruutmeetril, kõik ühel korrusel, ja on paigutatud lihtsa ja praktilise planeeringuga, kus on suured klaaspinnad ja suur elutuba.

Zaishui kunstimuuseum – Hiina

Zaishui kunstimuuseumi pikkus on 1 km ja see rajati tehisjärve.
Zaishui kunstimuuseumi pikkus on 1 km ja see rajati tehisjärve. Foto: Arch-Exist/Junya.ishigami+associates

Junya.ishigami+associates'i erakordne Zaishui kunstimuuseum Hiinas on kindlasti üks unikaalsemaid muuseume maailmas.

Selle pikkus on 1 km ja see asub kunstlikult rajatud tehisjärves, mis on osa suuremast arendusprojektist. Õrnalt kaarduv hoone on peamiselt valmistatud terasbetoonist ja klaasist.

Zaishui kunstimuuseum näeb seestpoolt välja selline.
Zaishui kunstimuuseum näeb seestpoolt välja selline. Foto: Arch-Exist/Junya.ishigami+associates

Mõnes kohas saab seda klaasi sobiva ilma korral avada, et lasta sisse värsket õhku, samas kui teistes kohtades on klaaspaneelide alumistel osadel veepinna all, avad, mis võimaldavad veel siseruumidesse voolata. Praegu toimub seal šokolaadinäitus ja mõned sellega seotud kunstiteosed, kuid see on kujundatud nii, et selle sisu saab vajadusel hõlpsasti muuta.

One River NorthDenver, Colorado, USA

65 meetri kõrgust hoonet iseloomustab fassaad, milles oleks justkui pragunenud kanjon.
65 meetri kõrgust hoonet iseloomustab fassaad, milles oleks justkui pragunenud kanjon. Foto: Iwan Baan

Colorados asuv MAD Architects'i erakordne elamuhoone One River North on inspireeritud seda ümbritsevast mägisest maastikust. 65 meetri kõrgusele ulatuvat hoonet iseloomustab fassaad, mis on justkui pragunenud, paljastades «Kanjoni» ala, mis võimaldab elanikel jalutada mööda mägirada, mis näeb välja peaaegu nagu oleks maavärin loonud selle fassaadi sisse lõhe. See hõlmab jalutusrada, istumiskohti, sporditegemise alasid ja mitmeotstarbelisi ruume. Katusele on rajatud alpistiilis terrass, kus asub bassein, spa ja aed, pakkudes suurepäraseid vaateid Denverile ja Kivimäestikule.

Colorados asuv MAD Architects'i erakordne elamuhoone One River North on inspireeritud seda ümbritsevast mägisest maastikust.
Colorados asuv MAD Architects'i erakordne elamuhoone One River North on inspireeritud seda ümbritsevast mägisest maastikust. Foto: Parrish Ruiz de Velasco

2024. aasta arhitektuurilised saavutused näitavad, kuidas innovatsioon ja loominguline disain suudavad muuta elu mugavamaks, esteetilisemaks ja jätkusuutlikumaks.

Allikas: newatlas.com

Märksõnad

Tagasi üles