Saada vihje

NEW SCIENTIST Kas talve saaks inimeste jaoks vahele jätta talveuinaku tehnoloogiaga? (3)

Copy
Okasroosikesena vahepeal pikaks ajaks magama heites oleks võimalik inimese eluiga pikendada pooleteise sajandini. Lisaks saaks igal aastal külma ja porise aja vahele jätta ning ärgata alles soojal kevadel.
Okasroosikesena vahepeal pikaks ajaks magama heites oleks võimalik inimese eluiga pikendada pooleteise sajandini. Lisaks saaks igal aastal külma ja porise aja vahele jätta ning ärgata alles soojal kevadel. Foto: Adina Voicu / Pixabay

Kogu põhjapoolkeral veedavad miljonid loomad talve turvaliselt talveunes, et kevadel taas ärgata. Nahkhiired, siilid ja karud magavad talveaja maha. Kuid mitte ainult põhjamaades – ka troopikas uinuvad suveunne mõned loomad, näiteks puuviljanahkhiired ja isegi üks primaat, kääbus-leemur. Kaua on unistatud, et inimesed saaksid seda protsessi jäljendada – ja 2050. aastateks saabki see ilmselt reaalsuseks.

Loomad uinuvad talve- ja suveunne erinevas sügavuses, alandades ainevahetuse aktiivsust ja kehatemperatuuri erineval määral. Arktilised oravad on tõelised meistrid, vähendades oma ainevahetust 98% ja langetades kehatemperatuuri külmumiseni ehk kuni –3 °C. Inimeste jaoks oleks selliste äärmuste jäljendamine ohtlik, kuna tekitaks südamekahjustusi, kuid leebem, karu moodi talveuni oleks juba talutavam.

Karud ja inimesed, kes sisenevad vastavasse füsioloogilisse olekusse nimega torpor (hibernatsiooniseisund), kogevad kergemat talveund, mis vähendab ainevahetust 80% ja kehatemperatuuri 31 °C-ni.

Tagasi üles