Merendussektori kasvuhoonegaaside heite vähendamiseks liidetakse valdkond Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemiga. Viimane on end energiatootmises ja tööstuses tõestanud efektiivse heitkoguste vähendamise vahendina.
Kasvuhoonegaaside heitkogustega kauplemise süsteem laieneb merendussektorile (4)
Heitkogustega kauplemise süsteem laieneb reisi- ja kaubalaevadele, mille kogumahutavus on vähemalt 5000 GT. Eestis hakkab rakendatav süsteem mõjutama kümmet ettevõtet. Süsteem ei laiene meie parvlaevadele.
«Kliimamuutuste pidurdamiseks peavad kõik valdkonnad vaatama üle oma kasvuhoonegaaside jalajälje. Heitkogustega kauplemise süsteem annab heitele konkreetse hinna, mis suunab ettevõtjaid innovatsioonile ehk otsima nutikaid ja keskkonnasõbralikke lahendusi heite vähendamiseks,» ütles kliimaminister Yoko Alender.
Heitkogusega kauplemise süsteemi tulud tulevad osaliselt riiki tagasi. «Hiljuti tegi valitsus otsuse eraldada 25 miljonit heitkogustega kauplemise süsteemi tuludest laevade ümberehitamise soodustamiseks Eestis. See aitab laevadel uutele puhtamatele tehnoloogiatele üle minna ning suurendab Eesti konkurentsivõimet,» selgitas Alender.
Direktiiv võetakse Eesti õigusesse üle atmosfääriõhu kaitse seadusega, mille kliimaministeerium 20. detsembril kooskõlastusringile saatis. Süsteem laieneb alates 2024. aastast. Esimesel aastal tuleb laevaomanikel maksta 40% heite eest, 2025. aastal 70% heite eest ja 2026. aastast kogu heite eest.
Heitkogustega kauplemise süsteemi kuuluvad ettevõtted on alates 2005. aastast Euroopas oma heidet vähendanud 41%. Eesti ettevõtjad on sama ajaga heidet vähendanud 58%. Mida rohkem ettevõtted heidet vähendavad, seda vähem peavad nad ostma ühikuid, vähendades seega nii kulusid kui ka keskkonnamõju.