Saada vihje

Loomisel on alkomeetri analoog – kanepomeeter nimelt

Copy
Praegu turul olevad kanepitarbimise tuvastamise seadmed on teaduslikult veel kinnitamata.
Praegu turul olevad kanepitarbimise tuvastamise seadmed on teaduslikult veel kinnitamata. Foto: University of Colorado at Boulder

Kanepi legaalne tarbimine on paljudes riikides saanud osaks igapäevaelust, kuid õiguskaitseorganitel puudub siiani usaldusväärne viis hinnata, kas inimene on hiljuti kanepit tarvitanud ja kas tema seisund võib tekitada liikluses ohtu. Colorado Boulderi Ülikooli teadlased püüavad seda lahendada, luues teaduslikku aluse kanepi mõju mõõtmiseks hingeõhust.

Kui alkoholi puhul on joovet võimalik usaldusväärselt mõõta alates 1931. aastast laboratoorselt ja 1954. aastal leiutatud kaasaskantava alkomeetri abil, siis kanepiga on lugu keerulisem.

Erinevalt alkoholist, mille puhul on võimalik hingeõhust mõõta suures koguses etanooli, esineb kanepi peamist psühhotroopset koostisosa THC-d väljahingamisel ainult väga väikestes kogustes. Uuringute kohaselt on alkoholi väljutamine hingeõhus miljon korda suurem kui THC puhul. Lisaks püsib THC organismis ja kudedes kaua, mistõttu ei ole lihtne määrata, kas tarbimine toimus hiljuti või päevi tagasi.

Tagasi üles