Saada vihje

NIHKUB ITTA Maa magnetiline põhjapoolus ongi nüüd ametlikult uues kohas (2)

Copy
Kompassinõel näitab nüüd rohkem ida suunas, sest Maa magnetväli triivib Kanadast Siberi poole.
Kompassinõel näitab nüüd rohkem ida suunas, sest Maa magnetväli triivib Kanadast Siberi poole. Foto: MarandaP / Pixabay

Just enne jõule liigutati ligikaudu jõuluvana kodu suunas näitav magnetiline põhjapoolus ametlikult oma uude asukohta, sest kompasside magnetnõelad on juba mõnda aega sinna näidanud. Asukoht muutub aga varsti veelgi.

Maa magnetiline põhjapoolus on nüüd Siberile lähemal kui Kanadale, selgus hiljuti avaldatud maailma magnetmudelist (World Magnetic Model ehk WMM). See oluline tööriist kaardistab Maa magnetvälja muutusi ning uusim versioon kehtib kuni 2029. aasta lõpuni. 2030. aastast võidakse jälle magnetilise põhjapooluse asukohta «ametlikult» muuta, seda tehaksegi iga viie aasta järel.

Magnetiline ja geograafiline põhjapoolus – endiselt kaks erinevat punkti

Geograafiline põhjapoolus, tuntud ka kui tõeline põhjapoolus, asub Maal alati kindlas punktis ehk 90° põhjalaiusel, kus planeedi pöörlemistelg kohtub maapinnaga. See on ka nii-öelda jõuluvana kontori asukoht.

Magnetiline põhjapoolus aga liigub pidevalt. Seda mõjutavad vedelad metallid, mis voolavad Maa välistuumas. Need metallid, mille liikumist ajendab Maa pöörlemine ja soojuskonvektsioon, tekitavad elektromagnetismi põhimõttel elektrivoolusid. Nendest tulenevalt kujunebki magnetväli kahe poolusega. Kui oled põhjapoolusest piisavalt kaugel, siis on kompassinõela ja tegeliku põhjasuuna vahe üsna väike, seega saab seda suunanäitamiseks kasutada, kui pole vaja väga suurt täpsust.

Jõuluvana eksitus

Artikli foto
Foto: Claudia / Pixabay

Kujuta ette, et jõuluvana kavatseb sõita kelguga Lõuna-Aafrikas asuva maja  korstna otsast Ühendkuningriigis asuva katuseni, teekonnapikkuseks on umbes 8500 km. Kasutades eelmist WMMi ehk vana magnetvälja mudelit 2020. aastast, oleks ühekraadise eksimusega ta umbes 150 km kaugusel kohast, kuhu tahtis jõuda. Kui korstnalõõridesse sisenemise veamäär on vaid sentimeetrites, võib see kinkide kohaletoimetamisel põhjustada olulisi probleeme.

Allikas: Briti Geoloogiateenistus

Magnetpooluste aeglane, kuid pidev liikumine sunnib teadlasi, sealhulgas USA riikliku ookeani- ja atmosfääriameti (NOAA) ja Briti Geoloogiateenistuse (BGS) eksperte, regulaarselt oma mudeleid täiendama.

Täpsustunud prognoosid on vajalikud ka navigatsioonitehnoloogia jaoks

17. detsembril avaldati WMM kõrge eraldusvõimega versioon (WMMHR2025), mille ruumiline lahutusvõime on ekvaatori lähedal paranenud 3300 kilomeetrilt 300 kilomeetrini. See täpsustus on kriitiline GPSi ja muude satelliitidel põhinevate navigeerimissüsteemide jaoks, mis sõltuvad Maa magnetväljast.

Maa magnetiline põhjapoolus kulgeb pidevalt ida suunas, näitavad ajaloolised skeemid. Aastaarvud tähistavad magnetpooluse asukohta vastaval aastal.
Maa magnetiline põhjapoolus kulgeb pidevalt ida suunas, näitavad ajaloolised skeemid. Aastaarvud tähistavad magnetpooluse asukohta vastaval aastal. Foto: BGS

Magnetiline põhjapoolus on viimastel aastakümnetel kiirendanud oma edasiliikumist. Alates 1830. aastatest on põhjapoolus nihkunud Kanada äärest Siberi poole ligikaudu 2250 kilomeetrit. Liikumiskiirus suurenes ajavahemikus 1990–2005 alla 15 kilomeetrilt aastas 50–60 kilomeetrini. Umbes viis aastat tagasi aga aeglustus kiirus järsku 35 kilomeetrini aastas, mis on suurim aeglustumine, mida teadlased on kunagi täheldanud.

Miks see on nii oluline?

Briti Geoloogiateenistuse (BGS) globaalsete geomagnetväljade modelleerija dr William Brown rõhutas teates, et WMM tagab kasutajatele kõige ajakohasema teabe täpseks navigeerimiseks järgmiseks viieks aastaks.

Ta lisas, et magnetiline põhjapoolus on viimase 20 aasta jooksul käitunud viisil, mida teadlased pole kunagi varem näinud.

Kus asub ametlikult magnetiline põhjapoolus aastatel 2025–2030?

2025. aasta magnetilise põhjapooluse koordinaadid on prognooside kohaselt 86 kraadi põhjalaiust ja 138 kraadi idapikkust. Asukohta uuendatakse iga viie aasta järel, seega kehtivad need koorinaadid 2030. aastani vastavalt maailma magnetilise mudeli (WMM2025) viimasele värskendusele, mis avaldati 17. detsembril 2024.

Allikad: NOAA, BGS

Magnetpooluste liikumine mõjutab tehnoloogiat ja inimtegevust üsna palju just navigeerimistäpsuse osas, mistõttu on mudeli täiendamine oluline mitte ainult teadlastele, vaid kõigile, kes tuginevad satelliitnavigeerimisele ja muudele magnetväljast sõltuvatele süsteemidele.

Enamiku inimeste jaoks ei too 2025. aasta magnetilise põhjapooluse värskendus navigeerimisel kaasa märgatavaid muudatusi ja kasutajad ise ei pea midagi muutma, et näiteks telefoni kaardirakendused korralikult töötaksid. Sellega tegelevad asjaomased organisatsioonid ise.

Tagasi üles