Saada vihje

Boeingu tõttu kosmosejaama vangistatud astronautide Maaletulek lükkus jälle edasi

Copy
USA astronaudid Suni Williams ja Butch Wilmore alustasid oma teekonda Boeing Starliner kosmoselaevaga 2024. aasta juunis, kavatsedes veeta rahvusvahelises kosmosejaamas vaid kaheksa päeva. Nüüdseks on selge, et nad naasevad Maale alles 2025. aasta kevadel.
USA astronaudid Suni Williams ja Butch Wilmore alustasid oma teekonda Boeing Starliner kosmoselaevaga 2024. aasta juunis, kavatsedes veeta rahvusvahelises kosmosejaamas vaid kaheksa päeva. Nüüdseks on selge, et nad naasevad Maale alles 2025. aasta kevadel. Foto: NASA

NASA teatas, et juunis kaks rahvusvahelisse kosmosejaama (ISS) saabunud Ameerika astronauti peavad seal viibima vähemalt 2025. aasta märtsi lõpuni. See tähistab järjekordset viivitust nende kojutoomise missioonis.

Astronaudid Butch Wilmore ja Suni Williams jõudsid ISS-i Boeing Starliner kosmoselaevaga, mille pardal oli pidid nad esialgu veetma vaid kaheksa päeva. Lennu ajal tõsiseid probleeme Starlineri jõusüsteemiga, mistõttu NASA otsustas nende missiooni oluliselt muuta.

Pärast nädalaid kestnud intensiivseid katsetusi otsustati Starliner Maale tagasi tuua ilma meeskonnata. Selle asemel plaanis NASA tuua Wilmore’i ja Williamsi tagasi Maale koos SpaceXi Crew-9 meeskonnaga, kes saabusid ISS-i Dragon-kosmoselaevaga 2024. aasta septembris. Dragonil oli kaks vaba kohta astronautide jaoks, et neid veebruaris 2025 tagasi tuua.

Teisipäeval teatas NASA siiski, et Crew-10, kes pidi asendama Crew-9 ja tooma tagasi ka Wilmore’i ja Williamsi, ei stardi varem kui 2025. aasta märtsis. Mõlemad meeskonnad jäävad ISS-i pikemaks vahetusperioodiks.

NASA blogipostituses selgitati, et viivitus annab meeskondadele aega SpaceXi uue Dragon-kosmoselaeva ettevalmistamiseks. Tulemuseks on, et Wilmore ja Williams viibivad kosmoses üle üheksa kuu, võrreldes algselt planeeritud kaheksa päevaga.

NASA astronaudid Suni Williams ja Butch Wilmore valmistavad pitsat Rahvusvahelise Kosmosejaama kambüüsis, demonstreerides mikrogravitatsioonis toiduvalmistamise oskusi.
NASA astronaudid Suni Williams ja Butch Wilmore valmistavad pitsat Rahvusvahelise Kosmosejaama kambüüsis, demonstreerides mikrogravitatsioonis toiduvalmistamise oskusi. Foto: NASA

SpaceXi roll ISS-i meeskonnavahetustes

Elon Muski asutatud SpaceX on viimastel aastatel NASA-t toetanud regulaarsete missioonide läbi, mille käigus vahetatakse ISS-i meeskondi iga kuue kuu tagant. SpaceXi Dragon-kosmoselaevad on muutunud asendamatuks meeskonnavahetuste ja ISS-i varustamise missioonide elluviimisel.

Wilmore ja Williams, kes on mõlemad kogenud astronaudid, seisavad nüüd silmitsi ootamatult pika missiooniga, mis nõuab nii füüsilist kui ka vaimset vastupidavust. See toob esile kosmoselendude keerukuse ja riskid ka kõige hoolikamalt kavandatud missioonide korral.

Allikas: phys.org

Tagasi üles