2022. aasta suvel alustas Soomes Kajaani linnas tööd Large Unified Modern Infrastructure ehk LUMI, mis on Euroopa võimsaim superarvuti. Poolt superarvuti jõudlusest saavad kasutada LUMI konsortsiumi liikmed, mille hulka kuulub ka Eesti, eesotsas Tartu Ülikooli teadusarvutuste keskusega. Keskuse juhataja ja LUMI Eesti-poolne kuraator Ivar Koppel oli lahkesti nõus selgitama, kuidas on siiani töö LUMIga edenenud ja millised on põnevamad saavutused.
Soomlased on LUMI üle superuhked ja peavad seda Nokia järel järgmiseks suureks Soome tehnoloogiaalaseks edulooks. Ka täna osalevad mitmed endised Nokia eestvedajad LUMI tegemistes.
LUMI arvutipark on püsti pandud vanasse puidutöötlemistehasesse, mis kulutab aastas üle 7 MW elektrienergiat, kuid tänu Soomes asuvatele hulgalistele veekogudele kasutab ka tehas loomulikult hüdroenergiat, mistõttu on arvutipargi süsinikujälg olematu.
Ivar Koppel kirjeldab superarvutit kui üsna kapriisset asja ja toob võrdluseks, et kui buss on suhteliselt igapäevane ja lollikindel asi, siis superarvuti on pigem nagu vormel 1. Et sa saad küll väga hea tulemuse, aga selleks tuleb seda ka kõvasti ette valmistada, et midagi kätte saada.
/nginx/o/2024/12/11/16537706t1hd9e0.jpg)
Kapriissus seisneb selles, kuidas 260 000 protsessorit ehk CPUd ja 12 000 videokaarti ehk GPUd omavahel üheskoos tööle panna ühe eesmärgi nimel. Peamine jõudlus tuginebki 12 000 videoprotsessoril, millest enamik on AMDd, mis on peamiselt toodetud Taiwanis. Superarvutite eripära juures on märkimist vääriv ka see, et masin pannakse kokku tavaliselt sellistest osadest, mis laiatarbeturul ei ole veel saadaval, aga enne turule tulekut jõuavad need superkeskustesse, mis tähendab, et need on esialgu üsna toored. Samas peab enamik töid käima mitme arvuti peal korraga, mis tähendab, et see ühendus peab nende vahel olema väga-väga hea ja võrk peab laitmatult toimima.
Selle olukorra lahendusse on oma märkimisväärse panuse andnud ka Tartu Ülikooli teadlased koos OpenNode OÜga, kes töötasid välja andmejaotussüsteemi Waldur, mida LUMI oma andmevahetuse sujuvuse tagamiseks kasutab. Eestis on Waldur leidnud laialdast kasutust ETAISi baasplatvormina, pakkudes teadlastele ja inseneridele keskset vahendit arvutusressursside kasutamiseks ja haldamiseks. Samuti on see platvorm võtmerollis RIT Riigipilve teenustes, pakkudes riigiasutustele turvalist ja paindlikku IT-ressursside jagamist.