Saada vihje

OpenAI töötaja: oleme jõudnud juba üldise tehisintellekti – AGIni (1)

Copy
Üldine tehisintellekt – AGI – viitab masinale, millel on inimese intelligentsiga sarnaselt võime mõista, õppida ja rakendada teadmisi paljudes ülesannetes. See on olnud ulmekirjanduses populaarne kontseptsioon juba aastaid.
Üldine tehisintellekt – AGI – viitab masinale, millel on inimese intelligentsiga sarnaselt võime mõista, õppida ja rakendada teadmisi paljudes ülesannetes. See on olnud ulmekirjanduses populaarne kontseptsioon juba aastaid. Foto: AI / AutoGPT

OpenAI töötaja Vahid Kazemi väitis, et ettevõte on saavutanud üldise tehisintellekti (AGI). See märkimisväärne avaldus järgnes ettevõtte O1 mudeli täisversiooni väljaandmisele. Kazemi kirjutas oma postituses Xis, et tema arvates on AGI juba saavutatud ja O1 mudel muudab selle veelgi selgemaks.

Kazemi täpsustas, et saavutatu ei tähenda paremust igas ülesandes võrreldes iga inimesega, vaid paremust enamikus ülesannetes võrreldes enamik inimestega.»

See tõlgendus AGIst erineb tavapärasest määratlusest, mis näeb seda võimena sooritada mis tahes ülesannet inimesele samaväärsel või paremal tasemel. Kazemi keskendub selle asemel süsteemi ulatuslikule mitmekülgsusele, mis väidetavalt ületab kõigi inimeste suutlikkuse konkureerida nii paljude erinevate ülesannete täitmisel.

Retseptid ja teaduslik meetod

Kazemi kaitses ka suurtel keelemudelitel (LLM) põhinevaid süsteeme, mis kriitikute sõnul järgivad lihtsalt ettekirjutatud «retsepte». Ta märkis, et keegi ei mõista täielikult, mida triljoni parameetriga süvaneuraalvõrk suudab õppida, kuid lisas, et isegi teaduslik meetod ise on sisuliselt retsept: vaatlus, hüpoteesi püstitamine ja tõestamine.

Kazemi väitis, et intuitsioon, mida head teadlased hüpoteeside loomiseks kasutavad, kujuneb paljude katsete ja vigade tulemusel. Tema sõnul on kõik õpitav, kui näiteid on piisavalt.

Tähendus ja äriline mõju

Kazemi väide ilmus samal ajal, kui teatati, et OpenAI on eemaldanud mõiste «AGI» oma Microsoftiga sõlmitud kokkuleppest. See tekitab küsimusi, millised ärilised kaalutlused või piirangud võivad olla selle avalduse taga.

Hoolimata Kazemi entusiasmist pole seni veel nähtud tehisintellekti, mis suudaks konkureerida inimestega tööjõuturul üldisel ja tõsisel tasandil. Kazemi nägemus jääb hetkel pigem inspireerivaks visiooniks kui reaalsuseks.

Tulevik

Kazemi seisukoht esitab huvitavaid küsimusi AGI olemuse ja saavutamise kohta. Kas laialdane ülesannete mitmekülgsus võib tõesti asendada traditsioonilise intelligentsuse määratluse? Või on AGI jaoks vaja rohkem kui lihtsalt tohutut hulka andmeid ja arvutusvõimsust?

Praegu jääb küsimus avatuks, kuid OpenAI ja teiste ettevõtete areng viitab sellele, et vastus võib olla käeulatuses.

Allikas: Futurism

Tagasi üles