Saada vihje

Maailma vanim metslind proua Wisdom saab taas emaks (1)

Copy
Wisdom, legendaarne Laysani albatross, Midway atolli riiklikul looduskaitsealal oma hiljuti munetud muna kohal koos teiste merelindudega 27. novembril 2024.
Wisdom, legendaarne Laysani albatross, Midway atolli riiklikul looduskaitsealal oma hiljuti munetud muna kohal koos teiste merelindudega 27. novembril 2024. Foto: USFWS FB postitus
  • Laysani albatrosside elu ja lennud pakuvad teadlastele huvi.
  • Lennutundide poolest võiks Wisdom jõuda Kuuni ja tagasi.

Maailma vanim teadaolev metslind on tekitanud teadlaste seas erilist rõõmu pärast seda, kui ta 74-aastaselt, pärast 4 aastast pausi, taas munes.

Laysani albatrossi (havai keeles tuntud kui mōlī) Wisdom märgati koos muna ja uue partneriga eelmisel nädalal Midway atolli riiklikul looduskaitsealal, mis asub Hawaii saarestiku kaugemas põhjapoolses otsas.

«Ta tegi seda jälle!» hüüatas USA Vaikse ookeani piirkonna kala- ja loodusteenistus (United States Fish and Wildlife Service ehk USFWS) sotsiaalmeedias.

Metsloomade kaitseala järelevalve bioloog Jon Plissner ütles, et tema ja ta meeskond on optimistlikud, et muna koorub ja et Wisdom on heas vormis uue tibu üleskasvatamiseks. «Eriline rõõm,» nimetas ta Wisdomi saavutust.

USFWSi Facebooki lehele postitatud video näitas, kuidas Wisdom hõõrus pead oma uue partneri vastu, enne kui too istus muna hauduma.

Bioloogid märkasid Wisdomi Midway atollil 2001. aastal punase rõngaga tema jala ümber, mille oli sinna pannud tuntud ornitoloog Chandler Robbins 1956. aastal.

USFWSi hinnangul on lind oma elu jooksul munenud kuni 60 muna ja emaks olnud kuni 30 tibule.

Aastakümneid naasis ta saarele koos oma kauaaegse elukaaslase Akeakamaiga, keda pole enam nähtud alates vähemalt 2021. aastast. Eksperdid märgistasid Wisdomi uue elukaaslase eelmisel nädalal pärast seda, kui nad koos leiti.​

USFWSi andmetel naasevad miljonid albatrossid igal aastal Midway atollile pesitsema ja poegi üles kasvatama. Laysani albatrossid elavad 12–40 aastat. Paljud surevad pärast seda, kui nad on ekslikult alla neelanud värvilist plasti, mis on nende arvates meres olev toit. Wisdom on seetõttu bioloogidele eriliselt huvipakkuv, et aru saada, kuidas tal on õnnestunud nii kaua elada ja lapsi saada.

Paaritumishooaeg on oktoobrist novembrini ning linnud viibivad kaitsealal veidi üle poole aasta oma tibusid haududes ja neid kasvatades. Selle aja jooksul lendavad nad tuhandeid miile üle ookeani, et tibudele toitu saada.

Kuna Laysani albatrossid lendavad täiskasvanuna kuni 50 000 miili aastas, on Wisdom USFWSi andmetel oma vanuse järgi lennanud mitu korda edasi-tagasi Kuule.

Allikas: CNN/USFWS

Tagasi üles