Saada vihje

VIDEO Hai maitses sukelduja telefoni – vaata, mis sest edasi sai

Copy
Tiigerhai nimega Jitterbug, mis näksas sukelduja telefoni.
Tiigerhai nimega Jitterbug, mis näksas sukelduja telefoni. Foto: David Finch

Tiigerhaide (Galeocerdo cuvier) uudishimulikkus sai sel nädalal taas kinnitust, kui Bahama läänerannikul sukeldumiskohas nimega Tiger Beach otsustas üks hai proovida, kuidas maitseb ühe sukelduja telefon. Õnneks ei jäänud sukelduja ilma oma käest, ega oma nutiseadmest ja sellele salvestatud videomaterjalist.

David Finch, kes oli sukeldumas ja haide tegevust filmimas koos rühmaga, märkas emast tiigerhaid nimega Jitterbug, kes hakkas tema telefoni vastu huvi tundma. «Ma ulatasin talle telefoni, et ta saaks seda uurida,» selgitas Finch. Kuna Jitterbugil pole käsi, uuris ta eset suuga, hammustas seda korraks ja sülitas siis välja. «Olen seda trikki varemgi teinud,» lisas Finch.

Kaamera jäädvustas ainulaadse vaate hai sisemusse, sealhulgas tema suu ja lõpuste ülesehitust.

Tiigerhaide omadused ja eluviis

Tiigerhaid saavad oma nime noorloomade seljal olevate triipude järgi, mis vanusega tuhmuvad või hajuvad ja võivad täiskasvanud isenditel peaaegu kaduda. Need haid on laialt levinud troopilises ja parasvöötme vetes üle maailma. Nad kasvavad tavaliselt 3–4 meetri pikkuseks ja kaaluvad 386–635 kilogrammi, kuid mõned täiskasvanud isendid võivad kasvada kuni 6 meetri pikkuseks ja kaaluda ligi 860 kilogrammi. Tiigerhaid on suuruselt neljandad ja teisel kohal röövhailiikide seas, jäädes alla vaid suurele valgele haile.

Nad võivad süüa peaaegu kõike, alates merikilpkonnadest ja meremadudest kuni teiste kalade, merelindude ja isegi mõne mereimetajani. On esinenud isegi kannibalismi juhtumeid, kus täiskasvanud tiigrihaid söövad noorloomi.

Tiigerhai (Galeocerdo cuvier)
Tiigerhai (Galeocerdo cuvier) Foto: Wikimedia Commons/Albert kok

Tiigerhaid on hinnatud nende nahast, uimedest ja maksast saadava õli pärast, milles leidub suures koguses A-vitamiini. Saadavat vitamiiniõli on kasutatud mitmel otstarbel. Kahjuks satuvad tiigerhaid sageli ka traalpüükide käigus või tuunipüügi ajal kaaspüügiks. Rahvusvaheline Looduskaitseliit (IUCN) on liigitanud nad peaaegu ohustatud (Near Threatened) kategooriasse.

Lõbus hetk, tõsine sõnum

Finchi juhtum pakub küll meelelahutust, kuid tuletab ka meelde haide olulisust ja nende kaitsmise vajadust. Kuigi tiigerhaid võivad näida hirmuäratavad, on nad mereökosüsteemides olulised kiskjad, kelle rolli tasakaalu säilitajana ei saa alahinnata. Finchi video pakub haruldast võimalust vaadata neid võimsaid loomi lähedalt, samal ajal teadvustades looduses nende habrast olukorda.

Allikas: iflscience.com

Tagasi üles