Marsilt leiti midagi tavatut, kui üks kulgureist ettenägematult kivimi purustas

Copy
Need kollased kristallid avastati pärast seda, kui NASA Curiosity juhtus 30. mail üle kivi sõitma, mis purunes. Teadlased tegid hiljem kindlaks, et need kristallid on elementaarne väävel – ja see on esimene kord, kui sellist väävlit on Punaselt planeedilt leitud.
Need kollased kristallid avastati pärast seda, kui NASA Curiosity juhtus 30. mail üle kivi sõitma, mis purunes. Teadlased tegid hiljem kindlaks, et need kristallid on elementaarne väävel – ja see on esimene kord, kui sellist väävlit on Punaselt planeedilt leitud. Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS/JHU-APL
  • Väävli avastamine võib paljastada rohkem Marsi veeajaloo kohta.

NASA Curiosity kulgur avastas Marsi pinnalt ootamatult puhta väävli kristalle, kui selle 899-kilogrammine kere kogemata ühest tavalisena tundunud kivist üle veeres ja selle purustas.

Tulemuseks oli unikaalne avastus: kollased kristallid, mis osutusid puhtaks väävliks – haruldaseks aineks planeedil, kus väävliühendid on tavapärased, kuid väävel oma puhtal kujul mitte.

Gediz Vallis: salapärane väävlivarudega piirkond

Avastus leidis aset Gediz Vallise kanalil – iidse veekogu jäänuk, mille kaljud kannavad jälgi kunagisest jõest. Huvitaval kombel leidub selles piirkonnas mitmeid kive, mis väliselt sarnanevad purustatud kiviga. See viitab, et puhas väävel võib seal olla teatud kohtades küllaltki levinud.

NASA Curiosity projekti teadlane Ashwin Vasavada märkis, et puhta väävli avastamine on võrreldav oaasi leidmisega kõrbes. «See ei peaks seal olema, mis tähendab, et meil tuleb nüüd välja selgitada, miks ja kuidas see sinna sattus. Planeetide uurimise põnevus seisnebki just ootamatutes ja seletamatutes avastustes.»

Mida väävli olemasolu tähendab?

Sulfaatide moodustumine toimub tavaliselt siis, kui väävel seguneb vees teiste mineraalidega. Kui vesi aurustub, jäävad maha sulfaadid, mis pakuvad väärtuslikku teavet Marsi veeajaloo ja ilmastikuprotsesside kohta.

Puhas väävel seevastu tekib ainult väga spetsiifilistes tingimustes, mida seni pole selles Marsi piirkonnas teadaolevalt esinenud. Avastus vihjab, et Marsi geoloogilises ajaloos võib olla seni avastamata peatükke, mis väärivad edasist uurimist.

Väävli ja elu keemia

Väävel on elu jaoks oluline element, organismid kasutavad seda aminohapete ja valkude sünteesiks. Kuigi väävli avastamine Marsil ei tõesta elu olemasolu, lisandub see Marsi geoloogilisest minevikust leitud keemilistele elementidele, mis oleksid olnud kasulikud elusorganismidele.

Curiosity jätkab tööd

Gediz Vallis kanal pakub ainulaadset akent Marsi iidsele veekeskkonnale. Curiosity võttis kivist pulbrilise proovi keemiliseks analüüsiks ja liigub jätkuvalt sügavamale kanalisse, otsides uusi üllatusi.

Marsil oleva väävli päritolu täpsemaks selgitamiseks on vaja teha rohkem tööd, sealhulgas modelleerida planeedi geoloogilist arengut. Samal ajal jätkab Curiosity andmete kogumist, pakkudes uusi teadmisi planeedi unikaalse ja põneva ajaloo kohta.

Gediz Vallis on muutumas oluliseks avastuste piirkonnaks, mis võib viia meid lähemale Marsi mõistmisele – planeedi, kus iga juhuslik kivipurustus võib tuua kaasa suure teadusliku läbimurde.

Allikas: Science Alert

Märksõnad

Tagasi üles