Põiepõletikud kollitavad aina enamaid inimesi – teadlaste lahendus: nakatada kuseteed kaitseks ise

Copy
Sellel mikroskoobipildil on näha hiire põis (sinine) , mis on kaetud E. coli bakteriga (roosa) ja neid ründavad valged verelibled (kollased).
Sellel mikroskoobipildil on näha hiire põis (sinine) , mis on kaetud E. coli bakteriga (roosa) ja neid ründavad valged verelibled (kollased). Foto: Valerie O'Brien, Matthew Joens, Scott J. Hultgren, James AJ Fitzpatrick, Washingtoni ülikool, St. Louis/NIH Flickri kaudu , CC BY-NC

Miljonid inimesed üle maailma, sealhulgas Ameerika Ühendriikides, kannatavad igal aastal korduvate kuseteede infektsioonide all.

Tüüpiliselt ravitakse neid infektsioone antibiootikumidega, kuid liigne kasutamine viib mikroobide resistentsuse tekkimisele ja vähendab ravimite efektiivsust.

Selle probleemi lahendamiseks on teadlased ühendanud mikrobioloogia ja inseneriteaduse, et luua biomaterjal, mis sisaldab kasulikku E. coli bakterit.

Uuringud näitavad, et biomaterjalist vabanevad «head» bakterid suudavad konkureerida kahjulike bakteritega toitainete pärast ja neid tõrjuda, vähendades oluliselt haigusi põhjustavate mikroobide arvu. See tehnoloogia võib tulevikus aidata ravida korduvaid ja antibiootikumidele allumatuid kuseteede infektsioone (urinary tract infections ehk UTI)-sid.

Kuidas «head» bakterid aitavad

Inimkehas konkureerivad mikroobid toitainete pärast. Kasulikud bakterid, mis tarbivad olulisi toitaineid, takistavad kahjulike bakterite kasvu. Kui kahjulikud bakterid jäävad toitainetest ilma, ei suuda nad saavutada piisavalt suurt arvulist ülekaalu, et põhjustada haigust.

Kuid kasulike bakterite viimine põide on keeruline. Nad jäävad pikemalt sinna ainult neil inimestel, kellel esineb uriinipeetus ehk põie mittetäielik tühjenemine. Ka sellistel patsientidel varieerub bakterite püsimise kestus märkimisväärselt. Praegused meetodid, nagu korduv kateetrite kasutamine, on invasiivsed ja ebaefektiivsed, kuna uriin uhub bakterid põiest välja.

Biomaterjaliga uuele tasemele

Kuna kasulikud bakterid ei püsi põies piisavalt kaua, arendasid teadlased biomaterjali, mis vabastab baktereid põies aeglaselt. See biomaterjal koosneb elusatest E. coli bakteritest, mis on kinnitatud geelilaadsesse maatriksisse. Umbes 500 korda väiksem kui veepiisk, suudab see biomaterjal vabastada baktereid kuni kahe nädala jooksul.

Laborikatsetes, kus biomaterjal paigutati inimese uriini, kus see puutus kokku UTI-d põhjustavate bakteritega, saavutasid kasulikud E. coli bakterid ülekaalu, moodustades kuni 85% mikroobide kogupopulatsioonist. Kui E. coli algne arv ületas kahjulike bakterite oma, kasvas nende osakaal üle 99%, praktiliselt elimineerides UTI-d põhjustavad bakterid. Samuti jätkas biomaterjal bakterite vabastamist kuni kaks nädalat.

Lai rakendusvõimalus

Uuringud näitavad, et E. coli suudab pärssida mitte ainult temaga lähedalt seotud kahjulikke baktereid, vaid ka laia valikut haigusetekitajaid. See tähendab, et teadlased ei pea välja töötama erinevaid kasulikke baktereid iga patogeeni vastu.

Hetkel uuritakse biomaterjali tõhusust hiirtel ning analüüsitakse toitaineid, mille üle bakterid konkureerivad. Tulevikus võiks biomaterjalile lisada kasulikke toitaineid või takistada kahjulike bakterite ligipääsu neile.

Kuigi kliinilised rakendused on veel kaugel, näitab tehnoloogia suurt potentsiaali tulevasteks rakendusteks. Lisaks UTI-dele võiks seda kasutada ka teiste bakteriaalsete infektsioonide ja isegi mõnede bakterite põhjustatud vähkkasvajate ravis.

Uus biomaterjal pakub lootust ravida korduvaid ja antibiootikumidele allumatuid kuseteede infektsioone, kasutades kasulikke baktereid kahjulike mikroobide tõrjumiseks. Kui tehnoloogia on täielikult välja arendatud, võib see kujuneda oluliseks alternatiiviks antibiootikumidele ja avada uusi võimalusi nakkuste raviks ning ennetamiseks.

Allikas: The Conversation

Tagasi üles