Miljardär Elon Muski ettevõtte SpaceX megaraketi Starship kuuenda testlennu käigus toimus mitu olulist katsetust, sealhulgas mootori edukas kosmoses taaskäivitamine, kuid Super Heavy raketi kinnipüüdmine jäi seekord ära ebasoodsate tingimuste tõttu. Pardal oli sümboolseks lastiks üks banaan, mis visualiseeris kosmoses valitsevat kaaluta olekut. Starti jälgis kohapeal ka Donald Trump.
Elon näitas Donaldile oma raketti – kanderaketti kinni ei püütud ja kas kosmoselaev lärtsas ikka India ookeani
SpaceX käivitas 19. novembril (20. novembri südaööl Eesti aja järgi) Texases Starbase’i rajatisest oma Starshipi süsteemi kuuenda testlennu. 121-meetrine kahest astmest koosnev megarakett, mille ülaosas asub Starshipi kosmoselaev ja alumiseks astmeks on Super Heavy kanderakett, tõusis õhku kell 17.00 ET 30-minutilise stardiakna jooksul.
Testlennu käigus käivitas Super Heavy kanderakett oma 33 võimsat Raptori mootorit, mis lennutasid Starshipi edukalt kosmosesse. Kanderakett eraldus ja alustas tagasilendu stardikoha poole, kuid maandumiskatse «Mechazilla» maanduristruktuuri haardesse jäi täna ära. Selle asemel tehti pehme maandumine Mehhiko lahte. SpaceX teatas, et maandumise tingimused ei vastanud täielikult vajalikele kriteeriumidele.
Successful ocean landing of Starship!
— Elon Musk (@elonmusk) November 20, 2024
We will do one more ocean landing of the ship. If that goes well, then SpaceX will attempt to catch the ship with the tower. https://t.co/osFud7XXPo
SpaceXi insenerid katsetasid ka Starshipi piire, eemaldades osaliselt selle kaitsekilbi, et hinnata kosmoselaeva vastupidavust ilma lisakaitsmeta. Hoolimata keerulisest trajektoorist, maandus Starship turvaliselt India ookeani.
Starshipi kosmoselaev käivitas oma kuus mootorit, lülitas need välja ja taaskäivitamise testimiseks süütas ühe mootori kosmoses uuesti, mis on oluline verstapost korduvkasutatavate süsteemide arendamisel.
SpaceXi insenerid rõhutasid, et testlennu käigus saadud andmed ületavad nende arvutuste ootusi. «Selgub, et sõidukil on rohkem võimekust, kui arvutused ennustasid, ja just sellepärast me testimegi,» märkis insener Kate Tice.
Testimiste käigus on SpaceX keskendunud olulistele muudatustele, sealhulgas soojuskilbi täielikule uuendamisele ja täiendava kaitsekihi lisamisele, et tagada Starshipi võime taluda sisenemist Maa atmosfääri.
Watch Starship's sixth flight test → https://t.co/oIFc3u9laE https://t.co/acpdO2brbP
— SpaceX (@SpaceX) November 16, 2024
Starti Texases jälgis kohapeal ka USA presidendiks valitud Donald Trump. Trump kuulas tähelepanelikult maailma rikkaima mehe selgitusi testi toimimise kohta ning pööras siis pilgu taevasse, et õhkutõusu vaadata. Koos Trumpiga jälgisid katselendu ka teised tema lähiringi inimesed.
Tähtsus NASA Artemise programmi jaoks
See test on osa SpaceXi ulatuslikust plaanist töötada välja täielikult taaskasutatav stardisüsteem, mis on kriitilise tähtsusega NASA Artemise programmi jaoks. Starshipi kosmoselaeva plaanitakse kasutada maandurina Kuul, mille pinnale viiakse astronaudid Artemis III missiooni raames 2026. aastal.
NASA administraator Bill Nelson kiitis missiooni tulemusi sotsiaalmeedias, märkides, et Starshipi saavutused on tihedalt seotud Artemise programmi edukusega.
Järgmised sammud ja väljakutsed
SpaceX plaanib 2025. aastal korraldada pikemaajalise testlennu ja kütuse tankimise katse. NASA hinnangul vajab Starshipi Kuu-missioon vähemalt tosinat kütusetankerit, millega kosmoselaev peab kohtuma orbiidil enne oma teekonna jätkamist Kuu pinnale.
Samuti seisab SpaceX järgmisel suvel silmitsi Artemis III missiooni kriitilise disainiülevaatusega, mille edu määrab kosmoseagentuuri ja SpaceXi koostöö tuleviku.
Kuues lend oli viimane Block One'i tehnoloogiat kasutav raketistart ning seitsmendaks lennuks valmib Block Two süsteem, mille kandevõime kahekordistub.
Kuigi tänase testi eesmärk ehk kanderaketi püüdmine ei õnnestunud, tegi SpaceX olulisi edusamme Starshipi arendamisel. Testlennud pakuvad hindamatut teavet kosmoseuurimise ja taaskasutatavate stardisüsteemide tuleviku jaoks, viies meid sammu lähemale nii Kuu kui ka Marsi uurimise eesmärkidele.
Allikad: newatlas.com ja CNN