11. novembril jõudis rakett MAPHEUS-15 erilise verstapostini, olles 600. suborbitaalne rakett, mis lasti teele Rootsi kosmosekeskusest Esrange. Kuigi see saavutus on tähelepanuväärne, on teadlaste huvi suunatud pigem ümmarguse numbriga väljalennu teadusliku reisiseltskonna tulemustele.
Rootsi lennutas kosmose piirile 600. raketi – seekord olid pardal «gastronaudid», kellega tegu?
MAPHEUS-15 on Rootsi Kosmosekorporatsiooni (SSC) ja Saksa Lennunduskeskuse (DLR) koostööprojekt. Rakett jõudis 309 km kõrgusele ja pakkus 21 erinevale eksperimendile seitse minutit mikrogravitatsiooni ehk kaaluta olekut. Üks nendest katsetest kaasas pisikesi viaale, milles hoiti soolerakke – La Trobe´i Ülikooli teadlased nimetasid neid hellitavalt «gastronautideks».
Uuritakse gravitatsiooni rolli evolutsioonis ja tervises
La Trobe´i Molekulaarteaduste Instituudi (LIMS) direktor ja missiooni juhtteadlane professor Patrick Humbert tõi välja, et gravitatsioon on ainus pidev jõud, mis on meil evolutsiooni vältel alati olemas olnud. Ta rõhutas, et katsete läbiviimine kaaluta olekus pakub ainulaadse võimaluse uurida selle mõju rakkude regeneratsioonile ja vähi arengule.
Missiooni Gastronaut-01 eesmärk on uurida inimese soolerakkude käitumist nii stardi, mikrogravitatsiooni kui ka stabiilse maapinnal oleku ajal, et luua alus tulevastele katsetele inimeste seedesüsteemi funktsioonide kohta kosmoses.
Rakke kasvatati spetsiaalsetel NanoMslide-mikroskoopklaasidel, mille La Trobe´i teadlased on välja töötanud, võimaldamaks rakkude värvusteta visualiseerimist.
Dr Jens Hauslage DLR-ist, kes tegi koostööd Austraalia teadlastega, märkis, et Gastronaut-01 on esimene samm Saksamaa ja Austraalia vahelises mikrogravitatsiooni uurimises, kasutades teadusrakette kirjutatakse La Trobe´i uudises.
Rakkude skafandrid
Missiooni edukaks teostamiseks loodi spetsiaalsed mini-laborid koostöös Melbourne»i ettevõttega Enable Aerospace. Need temperatuurikontrolliga viaalid olid varustatud mikroskoopide ja kaameratega, võimaldades reaalajas andmete kogumist ja vaatlust. Ettevõtte direktor Don Love kommenteeris, et nende välja töötatud moodul valmis vähem kui kolme kuuga ja on esimene paljudest, mis hõlbustavad kvaliteetsete biomeditsiiniliste tulemuste saavutamist mikrogravitatsioonis.
MAPHEUS, lühend Material Physics Experiments Under Microgravity, on jätkuvalt tõestanud oma suutlikkust pakkuda pikemaid mikrogravitatsiooni perioode lennu ajal. MAPHEUS-15 ületas eelmist missiooni ühe minutiga, jõudes seitsme minutini kaaluta olekuni – saavutus, mis on oluline, arvestades, et maapõhised katsed pakuvad sellist võimalust vaid vaid sekundite jooksul.
Selline nägi välja MAPHEUS-15 start «gastronautidega»:
Viimased katsumused ja järgmised sammud
Missiooni käigus tekkis ootamatu probleem: paljud soolerakud ei talunud reisi Austraaliast Rootsi ja tuli kiiresti asendada. Õnneks leidis La Trobe'i teadlane juhuse läbi asendusrakud lähedalasuvas ülikoolis töötava kolleegi käest.
Pärast katsete lõppu toodi last tagasi laborisse helikopteri abil. Järgmine samm on kogutud andmete analüüs, et selgitada kaaluta oleku mõju soolerakkudele ja teha sellest olulisi järeldusi meditsiini ja evolutsiooniuuringute jaoks.