Üliõpilaste ehitet rakett põrutas otse kosmosesse

Copy
USC Rocket Propulsion Lab lennutas oma uusima raketi rekordkõrgusele, jõudes kaugemale kosmosesse kui ükski teine valitsusväline või mitteäriline rühm varem on suutnud.
USC Rocket Propulsion Lab lennutas oma uusima raketi rekordkõrgusele, jõudes kaugemale kosmosesse kui ükski teine valitsusväline või mitteäriline rühm varem on suutnud. Foto: USC Rocket Propulsion Lab (USCRPL)

Lõuna-California Ülikooli ehk USC tudengite meeskond lennutas oma ehitatud suborbitaalse raketi Aftershock II 143 256 meetri kõrgusele Maa pinnast. Selle saavutusega ületati kõiki teisi varasemaid iseseisvalt ehitatud rakette. Rekordiline katse toimus 20. oktoobril Nevada osariigis Black Rocki kõrbes asuvast stardipaigast.

Tudengite juhitud labor USC Rocket Propulsion Laboratory (USCRPL) ei ole rekordite maailmas võõras. Juba 2019. aastal sai neist esimene tudengite organisatsioon, kes lennutas raketi üle Kármáni joone ehk üle kosmose ja Maa atmosfääri piiri, mis asub umbes 100 kilomeetri kõrgusel. Seekord ületas Aftershock II eelmist rekordiomanikku, 2014. aastal 115 000 meetri kõrgusele lennutatud Civilian Space Exploration Team’i raketti tervelt 27 432 meetri võrra.

Aftershock II start.
Aftershock II start. Foto: USCRPL

Rekordiline lennumasin

3,9 meetrit pikk Aftershock II saavutas kiiruse 1610 meetrit sekundis (Mach 5.5) ning oli varustatud täiustatud avioonikaseadmete, uue ohutussüsteemi ja täiustatud andmeintegratsiooniga. Samuti lisati raketile uus termokaitsesüsteem, sealhulgas titaaniga kaetud tiivad ja spetsiaalne kaitsevärv, et taluda ülehelikiirusi. Raketikonstruktsioon jäi pärast lennukatset suures osas terveks, tõestades uute lahenduste tõhusust.

USCRPL juhtivinsener ja mehaanikaeriala tudeng Ryan Kraemeri sõnul on termokaitse ülehelilistel kiirustel suur väljakutse ka kosmosetööstuses ja välja töötatud kaitsev värvikate töötas ideaalselt, võimaldades raketil suuremas osas tervena tagasi tulla.

Tudengite eesmärgiks polnud ainult omaenda varasema rekordi ületamine, vaid täiesti iseseisvalt ehitatud raketi uue verstaposti püstitamine. «See on erakordselt ambitsioonikas projekt mitte ainult tudengimeeskonnale, vaid ka ükskõik millisele iseseisvale raketiehitusgrupile,» märkis USC astronautikateaduse osakonna juhataja Dan Erwin.

Inspiratsioon tulevastele inseneridele

USC Viterbi insenerikooli dekaan Yannis Yortsose sõnul on erakordne, kuidas need tudengid mitte ainult ei purustanud omaenda 2019. aasta Kármáni joone rekordit, vaid ületasid ka kõigi teiste amatöörmeeskondade saavutused. See näitab, kuidas loovust ja inseneriteadusi saab praktikas ellu viia.

Tudengimeeskonna saavutus on inspireeriv näide sellest, kuidas iseseisev pühendumus ja tehniline innovatsioon võivad jõuda tasemele, mis konkureerib professionaalsete raketiprogrammidega.

Aftershock II mitte ainult ei purustanud varasemaid rekordeid, vaid tõi tähelepanuväärse edasimineku iseseisvalt ehitatud raketitehnoloogiasse. Tudengite saavutused tõestavad, et noored insenerid on võimelised viima kosmosetööstust uutesse kõrgustesse, inspireerides järgmise põlvkonna kosmoseuurijaid.

USCRPL meeskond koos raketiga enne starti.
USCRPL meeskond koos raketiga enne starti. Foto: USCRPL

Allikas: gizmodo.com

Tagasi üles