Maa ajutine mini-Kuu 2024 PT5 on meie gravitatsiooniväljas novembri lõpuni ja septembris alanud täisring ümber planeedi saab selleks korraks tehtud. See 10-meetrise läbimõõduga asteroid avastati augustis ja kosmosekivi jõuab Maa gravitatsiooni mõjualas viibida kokku 57 päeva, misjärel see suundub tagasi oma orbiidile ümber Päikese.
Ajutiselt Kuuga koos Maa ümber tiirelnud bussisuurune taevakeha läheb oma teed
Asteroid 2024 PT5 pärineb Arjuna asteroidide vööndist, mille orbiidid sarnanevad Maa omaga. Asteroid ei tee täielikku tiiru ümber Maa, kuid liigub meie planeedi ümber niivõrd lähedalt, et seda peetakse ajutiseks lähedaseks kaaslaseks, mitte püsivalt orbiidile jäävaks.
Selle mini-Kuu teekond algas Maa lähedal augustis, kui see möödus meist kaks korda kaugemalt kui Kuu. Septembri lõpus sünkroniseerus selle orbiit ajutiselt Maa omaga, mistõttu näib asteroid tegevat planeedile täisringi peale. Novemberi lõpus naaseb see Päikese ümber kulgevale heliotsentrilisele orbiidile ja järgmise möödalennu teeb 2055. aastal.
Kas tegemist on loomuliku objektiga?
Asteroidide omapärased liikumismustrid on varem pannud teadlasi kahtlema, kas tegemist võib olla tehislike esemetega, näiteks raketiosade või vanade satelliitidega. Kuid Madridi Complutense ülikooli teadlased Carlos ja Raúl de la Fuente Marcos kinnitasid, et 2024 PT5 on loomulik objekt. Selle trajektoor sarnaneb väga asteroidi 2022 NX1 omaga, mis oli samuti ajutine mini-Kuu, mis viibis Maa gravitatsiooniväljas 2022. aasta juunis ja juulis.
Sarnane juhtum leidis aset 2022. aastal, kui algselt asteroidiks peetud objekt osutus hoopis Hiina 2014. aasta Kuu-missiooni raketijäänuseks. Seekord on aga kinnitatud, et 2024 PT5 on looduslik asteroid.
It came from below. Newly-discovered 2022 NX1 briefly entered Earth's orbit (ecc < 1) through the L1 point. It completed a partial orbit before exiting through L2. Is it lunar ejecta, space junk, or something else? This object was formerly known as xcos033. pic.twitter.com/Ifq2qj4lue
— Tony Dunn (@tony873004) July 18, 2022
Mini-Kuu on haruldus
Asteroidid, mis satuvad Maa gravitatsioonivälja, võivad muuta oma trajektoori ja isegi naasta hiljem meie planeedi lähedusse. Sellised ajutised kaaslased on siiski äärmiselt haruldased. Enamik asteroididest, mis Maast mööduvad, kogevad vaid väikest trajektoori kõrvalekallet, kuid mini-Kuude puhul võtab Maa asteroidi oma haardesse ja selle orbiit sünkroniseerub Maa omaga.
2024 PT5 viibib meie lähedal novembri lõpuni, enne kui naaseb oma orbiidile ümber Päikese. Kuigi see möödub meist uuesti jaanuaris 2025, on selle kaugus üle kolme korra suurem kui praegusel perioodil, mistõttu ei hakka Maa gravitatsioon asteroidi järgmisel korral mõjutama.
Teaduslik tähendus
Sellised ajutised mini-Kuud pakuvad teadlastele ainulaadseid võimalusi uurida asteroidide trajektoore ja dünaamikat. Kuigi 2024 PT5 ei kujuta ohtu Maale, aitab selle jälgimine täiustada meie arusaama asteroidide käitumisest ja nende võimalike kokkupõrgete vältimise meetoditest tulevikus.
Asteroid 2024 PT5 on haruldane külaline, mis tõstab esile meie planeedi gravitatsioonivälja ulatuse ja kosmose dünaamilisuse. Kuigi see mini-Kuu lahkub novembris, annab selle lühiajaline lähedus võimaluse veelgi paremini mõista meie kosmilist naabrust.
Allikas: NASA