Ameerika Ühendriikides Californias asuvast Vandenbergi kosmoseväe baasist startis 5. novembril kell 23.01 tuumarelvade kandmiseks võimeline, kuid relvastamata Minuteman III mandritevaheline ballistiline rakett (intercontinental ballistic missile ehk ICBM). Õhujõudude ja mereväe koostöös saadeti rakett USA sõjaväe Ronald Reagani ballistiliste rakettide katsepolügoonile, mis asub Marshalli saartel, Jaapanist kirdes.
USA presidendi valimisööl lennutas Pentagon välja lõhkepeata tuumaraketi (1)
Minuteman III, nagu kõik mandritevahelised ballistilised raketid, liigub orbiidile ja siseneb uuesti Maa atmosfääri enne sihtmärgini jõudmist. Kuigi täpseid kõrgusandmeid selle konkreetse katse kohta ei avaldatud, suudab Minuteman III USA õhujõudude andmetel lennata kuni 1120 km kõrgusele, mis asetab selle madalale Maa orbiidile. Võrdluseks – SpaceXi Starlinki satelliidid tiirlevad ligikaudu 550 km kõrgusel.
Vaata videot stardist:
Testlennu Minuteman III rakett oli varustatud mitme sihitava taassisenemissõidukiga ehk MIRV-süsteemiga (Multiple Independently-targetable Reentry Vehicle), mis võimaldab raketil iseseisvalt manööverdada ja mitut sihtmärki tabada. Selle katse raames läbisid taassisenemissõidukid umbes 6760 km ja jõudsid täpselt sihtmärkideni Kwajaleini atollis asuval Reagani katsepolügoonil.
Käsu raketi väljatulistamiseks andis Boeing E-6B Mercury lennuk, millel töötab õhuväe käivitatav stardijuhtimissüsteem (Airborne Launch Control System ehk ALCS). ALCS võimaldab rakettide õhust käivitamist ka juhul, kui maapealsed juhtimiskeskused on rivist väljas, pakkudes kriitilist kaitset riigi tuumakäsu- ja juhtimissüsteemile.
USA kosmosevägi hindas testi edukaks ja tunnustas selle läbiviijaid. Vandenbergi kosmosebaasi kolonelleitnant Dorian Hatcher rõhutas testi olulisust, märkides, et iga Vandenbergis läbiviidud katse näitab riigi tuumaheidutusvõimekuse tugevust ning õhujõudude ja kosmoseväe kaastöötajate panust riigi julgeoleku tagamisse.
Test toimus pea samal ajal Põhja-Korea viimase ICBM-katsetusega, mille käigus saavutati rekordkõrgus. USA kosmosevägi rõhutas, et see test oli mitmekuulise ettevalmistuse tulemus ja ei olnud otseselt seotud Põhja-Korea tegevusega.
USA on sellel aastal teinud veel kaks Minuteman III katset. Sellised testid toimuvad regulaarselt, et tagada USA tuumaarsenali töökindlus ja valmisolek potentsiaalsete ohtude tõrjumiseks.
Allikas: Space