Põhja-Korea viib Ukraina rindele ürgsed pealtsalvega kuulipritsid (3)

Copy
Type 73 relval on iseloomulik omadus, mis võimaldab tulirelval kasutada nii pealtlaetavat kastmagasini kui ka paremal küljel olevat laskemoonavööd.
Type 73 relval on iseloomulik omadus, mis võimaldab tulirelval kasutada nii pealtlaetavat kastmagasini kui ka paremal küljel olevat laskemoonavööd. Foto: X/@historicfirearm

Põhja-Korea haruldane Type 73 kuulipilduja jõudis hiljuti tähelepanu alla seoses Põhja-Korea toega Venemaa sõjalisele tegevusele Ukrainas, kuhu on väidetavalt saadetud tuhandeid Põhja-Korea sõdureid. Unikaalne 7,62x54 mm kaliibriga relv ühendab külma sõja aegseid Nõukogude ja Tšehhoslovakkia relvade disainielemente.

Viimastel päevadel on internetis ilmunud fotod, mis väidetavalt pärinevad Venemaa Kurski piirkonnast ning millel on näha Type 73 kuulipildujaid. Kuigi kinnitamata andmetel võisid Põhja-Korea sõdurid relvad ise kaasa tuua, on võimalik, et Pyongyang tarnib neid Venemaale sõjaliseks abiks. Põhja-Korea on juba andnud Venemaale relvi ja laskemoona, sealhulgas KN-23 lühimaarakette, Bulsae-4 tankitõrjesüsteeme ja miljoneid suurtükimürske.

Type 73: omapärane relv koos praktiliste ja puudulike omadustega

Type 73 kuulipilduja on oma disaini poolest unikaalne, ühendades vähemalt kolme erineva kuulipritsi elemente: Tšehhi Vz. 52/57, Nõukogude RP-46 ja PK-seeriast. Relv kaalub ligikaudu 10 kilogrammi ning selle pikkus on umbes 120 cm. Selle pealtsalve ja laskemoonalindi kombinatsioon pakub lahinguväljal paindlikkust – kastmagasin muudab relva kergemini käsitletavaks, eriti liikumisel, samas kui kuulilint võimaldab pikemaajalist tuletoetust. Relv on varustatud ka püssigranaatide tulistamiseks mõeldud suudmepiduriga, mida saab vajadusel asendada tavapärase suudmepiduriga.

Põhja-Korea sõdur Type 73 kuulipildujaga.
Põhja-Korea sõdur Type 73 kuulipildujaga. Foto: Põhja-Korea meedia

1973. aastal kasutusele võetud Type 73 kohta on vähe täpset teavet. Relvaekspert Ian McCollum selgitab, et Põhja-Korea endised juhid Kim Jong Il ja Kim Il Sung olid suured relvahuvilised, eelkõige Tšehhoslovakkia relvade austajad, mis mõjutasid Type 73 loomist.

Kahe laadimisviisi võimalused ja piirangud

Topeltlaadimissüsteemil on oma eelised ja puudused. Kastmagasini kasutamine võimaldab relva hõlpsamini käsitseda ja madalas asendis tulistada, sobides näiteks patrullideks. Kui aga on vaja pidevat tuletoetust, saab kiiresti vahetada lindile. Praktikas on süsteem aga osutunud ebapopulaarseks. McCollumi sõnul tekitab topeltlaadimine lisakomplikatsioone, näiteks mustuse kogunemist süsteemi avadesse, mis võib põhjustada tõrkeid. 1980. aastatel vahetas Põhja-Korea Type 73 välja PK-seeria klooni vastu, mis on lihtsam ja töökindlam.

Põhja-Korea sõdurid tulistavad Type 73 kuulipildujatest, sealhulgas ühest hõbedasest relvast, pakun et hõbedase spreiga üle värvitud relv, mis on tõenäoliselt mõeldud paraadiks või muuks tseremoniaalseks otstarbeks.
Põhja-Korea sõdurid tulistavad Type 73 kuulipildujatest, sealhulgas ühest hõbedasest relvast, pakun et hõbedase spreiga üle värvitud relv, mis on tõenäoliselt mõeldud paraadiks või muuks tseremoniaalseks otstarbeks. Foto: Põhja-Korea meedia

Type 73 levik väljaspool Põhja-Koread

Väljaspool Põhja-Koread on Type 73 kuulipildujat harva nähtud, peamiselt Iraanis, kes hankis relva 1980ndatel Iraani-Iraagi sõja ajal. Samuti on see levinud Iraani liitlaste ja Aafrika mässuliste käes. Aastatel 2016–2017 konfiskeerisid Austraalia ja Prantsusmaa väed mitmeid Type 73 kuulipildujaid Araabia mere piirkonnas mereoperatsioonide käigus, kuid need relvad on väljaspool Põhja-Koread siiski erakordselt haruldased.

Iraagi sõdur Type 73 kuulipildujaga.
Iraagi sõdur Type 73 kuulipildujaga. Foto: x

Type 73 roll Ukraina sõjas

Kui Type 73 kuulipildujad tõesti jõuavad Ukrainas Venemaa üksustesse, võib see täiendada relvade kättesaadavust, arvestades konfliktis valitsevat relvade defitsiiti. Ukraina sõjas kasutavad mõlemad pooled oma arsenali täiendamiseks ka vanemaid relvi, sealhulgas Teise maailmasõja aegseid mudelid.

Type 73 kasutamine pakub ainulaadse võimaluse jälgida, kuidas see relv lahinguväljal tegelikult toimib ja millised on selle praktilised eelised ja puudused reaalses sõjalises konfliktis.

Allolevas videos selgitab relvaekspert Ian McCollum Type 73 relva iseärasusi ja ajalugu. 

Allikas: TheWarZone

Tagasi üles