Maailma arhitektuurifestivali võitis Austraalia koolihoone

Copy
Maailma aasta hoone auhinna võitja on tänavu Austraalia Darlington Public School, mille autoriks on fjcstudio.
Maailma aasta hoone auhinna võitja on tänavu Austraalia Darlington Public School, mille autoriks on fjcstudio. Foto: Brett Boardman

Tänavusel Singapuris toimunud Maailma Arhitektuurifestivalil (World Architecture Festival ehk WAF), kuulutati maailma parimaks uusehitiseks Darlingtoni munitsipaalkool Austraalias, mis on kogukonda ühendav ja loodusega harmoneeruv õppekeskkond.

Sydney kesklinna lähedal paiknev Darlingtoni põhikool on juba teine kool järjest, mis maailma parima uusehitise auhinna pälvis. Fjcstudio projekteeritud munitsipaalkooli ehitustööde käigus asendati kulunud 1970ndate aastate koolimaja uue hoonega, mis võimaldas samal ajal õppetööd jätkata.

Koolil on tugev side kohaliku aborigeenide kogukonnaga ning projekteerimise käigus väärtustati koostööl põhinevat ja kuluefektiivset lähenemist. Kompleksis on säilitatud arvukalt aborigeenide kunsti, mida eksponeeritakse kogu hoones. Seejuures QR-koodid võimaldavad teoseid pidevalt kureerida ja lisada saab uusi lugusid, mis säilitab paiga lood tulevastele põlvkondadele. Rajatud on kogukonnaaed, kus kasvatatakse põlisrahvaste taimi. Aed pakub õpilastele võimalust õppida aborigeenide kultuuri ja traditsioonilisi toiduvalmistamise oskusi. Ka siin on õpivõimalusi laiendatud QR-koodide abiga, mis annavad teavet põlisrahvaste taimede nimede ja kasutusviiside kohta, rõhutades kooli pühendumust terviklikule haridusele.

Darlingtoni koolis on mitmeid elemente,mis on mõeldud suvise peegelduse ja kuumuse vähendamiseks, sealhulgas filtreeritud klaasid ja saehambuline katus.
Darlingtoni koolis on mitmeid elemente,mis on mõeldud suvise peegelduse ja kuumuse vähendamiseks, sealhulgas filtreeritud klaasid ja saehambuline katus. Foto: Brett Boardman

Hoone disain võimaldab peaväravast vaadet siseõue, kus kumerad metallpaneelid kaitsevad õues asuvaid õppimis- ja mängualasid ning loovad õrna valgusemängu. Õppeterrasse kaitsev ekraan loob turvalise ja mugava keskkonna, pakkudes kaunist täpilist valgust, mis meenutab valgust, mis filtreerub läbi piirkonnas Blackwattle Creeki ääres kasvava kaasuaripuu lehtede. Projekt hõlmab ka passiivseid lahendusi, nagu päikese suunas kaldu asetatud saehambulised katused ja kumerad vormid, mis hajutavad valgust.

WAFi programmijuht Paul Finch sõnas, et võiduprojekti arhitekt uuris ja laiendas kliendi ametlikku kavandit, kaasates kohaliku kogukonna ja teiste kasutajate vaateid ja kogemusi. See lähenemine võimaldas luua ühenduse paiga ajaloo, kultuuri ja ajaga.

Fjcstudio projekteeritud munitsipaalkooli ehitustööde käigus asendati kulunud 1970ndate aastate koolimaja uue hoonega.
Fjcstudio projekteeritud munitsipaalkooli ehitustööde käigus asendati kulunud 1970ndate aastate koolimaja uue hoonega. Foto: Brett Boardman

Finchi sõnul on projekti lõpptulemuseks poeetiline hoone, kus topograafia ja maastik, sise- ja välisruumid ning vorm ja materjalid ühinevad harmooniliselt, pakkudes kõigi jaoks helgemat ja paremat tulevikuväljavaadet.

Õppekeskused, kus õpivad kas kaks või kolm õpilasgruppi, paiknevad kahel ülemisel korrusel ja pakuvad mitmekesiseid ruume, sealhulgas märgruume, esitlusruume, vaikseid alasid, mitteametlikke õppealasid, õpetajate keskust ning ühendatud väliterrasse.

Maailma parim sisekujundus

Pekingi Pang Mei Noodle Bar.
Pekingi Pang Mei Noodle Bar. Foto: Wen Studio

WAFi kõrval toimunud World Festival of Interiors kuulutas maailma parima sisekujunduse tiitli võitjaks Pekingi Pang Mei Noodle Bari, mille on projekteerinud Office AIO. Nuudlibaari sisekujundus on paindlik ja pehmetes toonides ning selle keskmes on suur rullkardin, mis vaiksematel aegadel on suletud ja pakutakse vaid letiteenindust ning avaneb tipptundidel, et võimaldada täisteenindusega lauakeskkonda. Lisaks tõmbab tähelepanu roostevabast terasest konstruktsioon, mis ulatub fassaadist välja volditavate akende kohale.

Parim tulevikuprojekt

Tulevikuprojekti auhind antakse veel pooleli olevatele teostele ning selle aasta võitjaks kuulutati EAA-Emre Arolat Architecture'i loodud Küçükçekmece Djemevi kogukonnakeskuse projekt, mis rajatakse Istanbuli Türkiye piirkonda. Keskus on mõeldud Alevi kurdi kogukonna kogunemispaigaks ja selle disain ammutab inspiratsiooni traditsioonilisest rituaalist.

Tulevikuprojekti auhinna võitjaks kuulutati EAA-Emre Arolat Architecture'i loodud Küçükçekmece Djemevi kogukonnakeskuse projekt.
Tulevikuprojekti auhinna võitjaks kuulutati EAA-Emre Arolat Architecture'i loodud Küçükçekmece Djemevi kogukonnakeskuse projekt. Foto: Ivabox

Aasta maastikuarhitektuuri auhinna võitis projekt «Regeneration Of Vitality – Shenzhen Guanlan Riverside Plaza», mille on loonud LAY-OUT Planning Consultants. Projekti käigus renoveeriti mitmeid väsinud väljakuid ning lisati ökoloogiliste aedadega pargialasid, suurem esinemisala ning puuderikkad platsid koos mänguväljakute, kaupluste ja kohvikutega.

Aasta maastikuarhitektuuri auhinna võitis projekt «Regeneration Of Vitality – Shenzhen Guanlan Riverside Plaza».
Aasta maastikuarhitektuuri auhinna võitis projekt «Regeneration Of Vitality – Shenzhen Guanlan Riverside Plaza». Foto: LAY-OUT Planning Consultants

Allikas: WAF

Tagasi üles