Termobaarilise lõhkepeaga relvadel, nagu heal lapsel ikka, on mitu nime: «vaakumpommid» või ilukirjanduslikumalt «vaese mehe tuumarelv». Iseasi, kas neid on kohane hea lapsega võrrelda, sest hea laps ei tapa teisi inimesi piinarikkalt.
Nimetus «termobaariline» viitab nende pommide mõjule. Kreekakeelne sõna termos tähendab kuumust ja baros survet. Termobaariliste relvade lõhkepeade plahvatus võimendab õhurõhu ja kuumuse tekitatavat kahju.
Termobaarilised relvad töötati välja 1960. aastatel Nõukogude Liidus ja Ameerika Ühendriikides. Esimest korda kasutasidki sedalaadi relvi Ühendriikide väed, et puhastada Vietnami džunglites helikopteritele maandumisplatse ja hävitada mässuliste tunneleid. USA armee keskendus pigem termobaarilistele õhk-pind-relvadele.
Vene relvajõud on loonud mitmele oma relvale termobaarilist laskemoona, näiteks granaadi TBG-7V, mille surmav raadius on 10 meetrit ja mida saab lasta RPG-7-ga. GM-94 on 43 mm granaadiheitja, mõeldud peamiselt selleks, et tulistada termobaarilisi granaate lähivõitluses. Granaat kaalub 250 grammi, sisaldab 160 grammi lõhkeainet, selle tappev ulatus on kolm meetrit, kuid granaadi «killuvaba» konstruktsiooni tõttu peetakse laskjale ohutuks nelja meetrit.
Nõukogude Liit võttis termobaarilised relvad innukalt kasutusele. Sovetid arendasid neid mitmel kujul, alates kaasaskantavatest rakettidest kuni mitmikraketiheitjate ja lennukipommideni.
Venelastel on need olnud käibel Afganistani, Tšetšeenia, Süüria ja kogu Ukraina sõja vältel, sealhulgas aastatel 2014–2021 Donbassis.
Teadaolevalt kasutati TOS-1 rasket leegiheitjat ja kaasaskantavaid raketisüsteeme RPO-A Šmel korduvalt Tšetšeenia sõdade ajal. Mõlemal relval on termobaarilised lõhkepead. Vene eriüksustel olid ka 2004. aasta Beslani pantvangikriisi ajal kooli vallutamiseks RPO-A Šmelid.
Hiljem leiti Spetsnazi positsioonidelt koguni üheksa RPO-A keret. Kreml tunnistas termobaariliste relvade tarvitust kriisi ajal. Kuna vaakum ei vali ohvreid, hukkusid niimoodi ka kõik majas viibinud elusad pantvangid.