Kosmosesse startis maailma esimene puidust satelliit, mille töötasid välja Kyoto ülikooli teadlased koostöös Sumitomo Forestryga. LignoSat nime kandev eksperimentaalne satelliit saadeti Rahvusvahelisse Kosmosejaama (ISS) SpaceX raketiga. Pärast kohalejõudmist suundub satelliit oma lõplikule orbiidile kuu aja pärast.
Kyoto teadlased loodavad, et satelliidi tagasitulek atmosfääri saab olema keskkonnasõbralik, kuna puidust valmistatud materjal põleb täielikult ära, vältides kahjulike metalliosakeste eraldumist. Need osakesed võivad tekitada keskkonnareostust ja häirida telekommunikatsioonisüsteeme.
LignoSat, mille nimi tuleneb ladina sõnast lignum ehk puit, on kuubikujuline ja mõõtmetega vaid kümme sentimeetrit. Satelliit startis NASA Kennedy Kosmosekeskusest Floridas, olles pakitud Jaapani Kosmoseuuringute Agentuuri (JAXA) valmistatud spetsiaalsesse konteinerisse. Sumitomo Forestry teatel jõuab LignoSat ISSi lähipäevil ja umbes kuu aja möödudes vabastatakse see kosmose orbiidile, kus teadlased saavad reaalajas andmeid satelliidi seisukorra ja vastupidavuse kohta kosmose äärmuslikes tingimustes.
Puit – uus materjal kosmose ehitistes?
Astronaut ja Kyoto ülikooli professor Takao Doi märkis pressikonverentsil, et puidust valmistatud satelliidid ja kosmoserajatised võiksid muutuda tulevikus tavaliseks. Doi sõnul on Kyoto teadlastel 50-aastane plaan kasvatada puid ja rajada puidust ehitisi Kuule ja Marsile, tõestamaks, et puit on kosmosetöödeks sobiv materjal. Professor Koji Murata lisas, et kosmoses võib puit isegi Maaga võrreldes vastupidavam olla, sest seal puuduvad puitu lagundav vesi ja hapnik.
Tänu puidu täielikule põlemisele atmosfääri sisenemisel on LignoSat loodud keskkonnasõbralikumaks alternatiiviks metallist satelliitidele, mis tekitavad tagasitulekul alumiiniumoksiidi osakesi.
Tööstuslikud rakendused ja puidu tulevik kosmosetehnoloogias
LignoSati konstruktsioonis kasutati Jaapanis kasvavat magnoolia puuliiki honoki, millest valmistatakse näiteks mõõgatuppesid. Honoki puidu sobivust kosmosesse kinnitas kümnekuuline eksperiment Rahvusvahelises Kosmosejaamas, mille käigus avastati, et puit talub hästi kosmose tingimusi. LignoSat valmistati ilma kruvide ja liimita, kasutades traditsioonilisi Jaapani käsitöövõtteid.
Orbiidile jääb LignoSat kuueks kuuks, kus satelliidi seadmed mõõdavad puidu vastupidavust, kui temperatuurid kõiguvad -100 ja 100 °C vahel iga 45 minuti tagant. Samuti uuritakse puidu võimet vähendada kosmosekiirguse mõju pooljuhtidele, mis avab võimalusi uute rakenduste jaoks, näiteks andmekeskuste ehituses.
Sumitomo Forestry Tsukuba teadusinstituudi juht Kenji Kariya sõnas, et kuigi puit võib esialgu tunduda vanamoodsa materjalina, on see tegelikult tänapäeva kõrgtehnoloogia jaoks oluline, eriti inimkonna plaanides koloniseerida Kuu ja Marss. Puidu kasutamine kosmosetehnoloogias võiks anda uue suuna ka puidutööstuse arengule ning avardada selle võimalusi tehnoloogia ja innovatsiooni vallas.