Šokk Euroopas: kosmeetikatooted kubisevad keelatud kemikaalidest (1)

Copy
Euroopa kemikaalide amet leidis kontrollide käigus, mis toimusid ajavahemikus november 2023 kuni aprill 2024, tervisele ohtlikke aineid erinevate müüjate kosmeetikatoodetes.
Euroopa kemikaalide amet leidis kontrollide käigus, mis toimusid ajavahemikus november 2023 kuni aprill 2024, tervisele ohtlikke aineid erinevate müüjate kosmeetikatoodetes. Foto: Jessica Johnston / Unsplash

Euroopa kemikaalide amet (European Chemicals Agency ehk ECHA) teatas, et sajad Euroopas müügilolevad kosmeetikatooted sisaldavad ohtlikke ja keelatud kemikaale.

Helsingis asuv amet kontrollis ligi 4500 kosmeetikatoodet 13 Euroopa riigis ning leidis, et kuus protsenti ehk 285 toodet sisaldas tervist kahjustava toime tõttu keelatud aineid.

ECHA sõnul avastati kontrollide käigus, mis toimusid ajavahemikus november 2023 kuni aprill 2024, ohtlikke aineid «erinevate müüjate toodetes ja igas hinnaklassis». Ohtlikke kemikaale sisaldasid sellised tooted, nagu silmapliiatsid, huulepliiatsid, juuksepalsamid ja juuksemaskid.

Stockholmi konventsioonis püsivate orgaaniliste saasteainete kohta ning Euroopa Liidu seaduste alusel keelatud ained võivad kokkupuutel vähendada viljakust ja suurendada vähiriski, selgitasid ametkonnad.

Leiti, et kontrollitud kosmeetikatoodetest 285 sisaldas ohtlikke kemikaale, mille kasutamine nendes toodetes on keelatud. Keelatud ainetest olid kosmeetikatoodetes perfluorononüüldimetikoon, perfluorooktüületüültrietoksüsilaan, perfluorononüületüülkarboksüdetsüül-PEG-10 dimetikoon, tsüklopentasiloksaan, tsüklometikoon ja tsüklotetrasiloksaan.

Need ained ei ole kosmeetikatoodetes lubatud, kuna need on tuvastatud kui püsivad orgaanilised saasteained või on tegu väga püsivate ja organismi akumuleeruvate ning toksiliste ühenditega, mis kahjustavad inimeste tervist ja keskkonda. Nende kasutamine on Stockholmi püsivate orgaaniliste saasteainete konventsiooniga keelatud või REACH-määruse (Euroopa kemikaaliohutuse määrus) alusel piiratud.

ECHA teatel toimusid kontrollid peamiselt toodete koostisosade loetelude alusel, mis tähendab, et sarnast kontrollimeetodit saavad hõlpsasti kasutada ka tarbijad.

Kontrollide järel on jõustamisasutused võtnud meetmeid, et eemaldada nõuetele mittevastavad tooted turult, lisas ECHA.

Kontrollid viidi läbi Austrias, Taanis, Saksamaal, Soomes, Islandil, Itaalias, Liechtensteinis, Leedus, Luksemburgis, Maltal, Norras, Rumeenias ja Rootsis.

Allikas: Science Alert

Tagasi üles