Kas sa tead, mille poolest alligaatorid ja krokodillid erinevad – loe lähemalt!

Copy
Kõrge kõnd - Ameerika alligaator Woodruffi järve ääres, Floridas (USA).
Kõrge kõnd - Ameerika alligaator Woodruffi järve ääres, Floridas (USA). Foto: Andrea Westmoreland / Wikipedia

Tere tulemast Crocodylia põnevasse maailma, kus uurime lähemalt alligaatorite ja krokodillide erinevusi.

Krokodillid levivad üsna laialt – Crocodylidae perekonda kuulub 14 liiki, kes elavad Aafrikas, Aasias, Austraalias ja Ameerikas, sealhulgas ka üks liik Kuubal.

Krokodilliliigid toituvad peaaegu eranditult lihast ning kasutavad oma tohutuid lõugu ja äärmiselt tugevat hammustusjõudu, et saagist kindlalt kinni haarata. Nad on osavad ka suuremaid tükke tervelt alla neelama.

Erinevalt krokodillidest on alligaatorid üks ainult kahest «tõelisest alligaatori» liigist – Ameerika alligaatorist ja Hiina alligaatorist – kes kuuluvad Alligatoridae perekonda ja sisaldavad ka Caimaninae alamperekonda ehk kaimaneid.

Sarnaselt krokodillidega on nad kiskjad ja elavad veekogude ääres, näiteks järvede ja soode lähistel.

Ameerika alligaatorid elavad looduses umbes 50 aastat, kuid on teateid, et vangistuses võivad nad elada kuni 70 aastat.

Krokodillid seevastu elavad kauem ja mõned on elanud isegi 123-aastaseks.

Füüsilised erinevused

Kuigi kõikide liikide vahel on mitmeid füüsilisi erinevusi, toob harikrokodilli (Crocodylus porosus) ja Ameerika alligaatori (Alligator mississippiensis) võrdlemine esile kergesti märgatavad tunnused.

Krokodillid on tavaliselt rohelisema ja kollakama värvusega, samas kui alligaatorid on tumedamad ja hallikamad. Nende lõugade kuju erineb samuti – alligaatoril on need U-kujulised ja laiad, samas kui krokodillil on teravamad ja V-kujulised.

Ka nende hammaste paigutus on huvitav: krokodillidel on neljas hammas alumisel lõualuul alati paljale silmale nähtav, kuid alligaatoritel peitub see ülemises lõualuus olevasse «salajasse» pessa. Alligaatoritel on ka ujulestad varvaste vahel, krokodillidel on aga eraldi varbad.

Üldiselt kipuvad alligaatorid olema krokodillidest väiksemad, kuigi mõlemad liigid võivad kasvada märkimisväärselt pikaks. Krokodillidel puudub võime oma keelt välja sirutada, kuna neil on keele paigalhoidmiseks membraan, mis takistab vee kurku sattumist. Keel on püsivalt suu põhja kinnitunud ja liigub väga vähe.

Nähtamatud erinevused

Alligaatorid elavad peamiselt magedas vees, krokodillid aga eelistavad soolast vett, mistõttu võib vahel näha videoid krokodillidest meres ujumas. Samuti peetakse krokodille maine poolest agressiivsemateks kui alligaatorid.

Nii krokodillidel kui ka alligaatoritel on nahal selgroogsete seas ainulaadne sensoorne süsteem. Need meeleelundid (integumentary sense organs ehk ISOd) võimaldavad loomal omada karmi nahkjat nahka ilma tundlikkust ohverdamata. Krokodillidel katavad need elundid kogu keha, kuid alligaatoritel esinevad need ainult suu ümbruses. Mõlemad liigid kasutavad neid vee liikumise tuvastamiseks, et aidata saaki leida.

Kõiki neid erinevusi teades ei soovita me aga päriselus neile roomajatele nii lähedale minna, et seda ise testida saaksite.

Allikas: IFLScience

Tagasi üles