Eesti Inimesegeneetika Ühing autasustas hiljutisel sügiskonverentsil elutööpreemiaga professor Tõnis Timmuskit, kes on neli aastakümmet keskendunud neurodegeneratiivsete haiguste uurimisele ja nende ravivõimaluste leidmisele. Ometi on ta üks noorim teadlane, kes selle elutööpreemia saanud on.
Timmuski teadustöö keskmes on olnud Huntingtoni, Parkinsoni, Alzheimeri ja teiste sarnaste haigustega seotud geenid ja valgud. Koos äsja Eesti teaduste akadeemia presidendiks valitud Mart Saarmaga avastasid nad ligi 20 aastat tagasi neurotroofse teguri CDNFi, mis on tänaseks jõudnud kliiniliste katsetusteni Parkinsoni tõve ravis. Avastus tehti aastal 2001 ning selle kohta avaldati teadusartikkel 2007. aastal. Ravimi arendamine on jätkunud Saarma juhitava grupi poolt, asutati ka ettevõte, mis viib uuringuid edasi. Kliinilised katsed on tehtud nii Parkinsoni tõbe põdevate inimeste kui primaatidega.
Hiljuti on Timmuski fookus liikunud intellektuaalse puude haiguste suunas, mille sümptomiteks on vaimne alaareng.
Tema huvi teaduse vastu sai alguse juba koolipõlves. Timmusk lõpetas tollase Tallinna 7. keskkooli ja tema klassist läksid seitse inimest, ehk neljandik klassikaaslastest õppima arstiks. Ka koduseinte vahelt tuli kõvasti survet, et mine ka arstiks õppima. Ta isegi hetkeks arvas, et see oleks tõesti hea apoliitiline valik. Aga kuna ta oli hobi korras palju tegelenud rohelise bioloogiaga, näiteks lindude ökoloogia ja rände uurimisega, langes valik bioloogia kasuks. Mis on omamoodi huvitav lugu teemast, mida algul ei armasta, kuid millest võib huvitava juhuse tahtel ja pikapeale kujuneda välja suur armastus.
Mängu sekkus nimelt botaanika, milles kuni kuuenda klassini muidu puha viieline Timmusk sai ootamatult kolme, kuna õievalemid ei olnud selged. Mitte et neist aru poleks saanud, aga tolmukad olid lihtsalt jube igavad ja esimese veerandi hinne tuli seetõttu rahuldav. Ka teisel veerandil ei olnud lood paremad ja ka seal hakkas kolm terendama, mispeale noor Timmusk läks õpetajalt aru pärima, et mida teha, et hinnet parandada. Mispeale õpetaja ütles, et ainuke võimalus on minna botaanika olümpiaadile, kus keegi käia kunagi ei tahtnud. Kooli olümpiaadilt tuli aga võit, misjärel tuli ka ülelinnalisel olümpiaadil osaleda, mille ta samuti ära võitis. Seepeale kirjutati loodussõprade majast ja kutsuti liituma noorte loodussõpradega. Seal olid toredad inimesed, kellega käidi Paatsalus linde rõngastamas ja laidude vahel paadiga kihutamas ning muudel ekspeditsioonidel mööda suurt Nõukogude Liitu. Kooliõpilasena.