Saada vihje

Ukraina on Iraani droonidele tuule alla teinud

Copy
Ukraina õhukaitse suutis oktoobris hävitada 1185 Shahed drooni.
Ukraina õhukaitse suutis oktoobris hävitada 1185 Shahed drooni. Foto: twitter

Venemaa kasutab nüüd Ukraina vastu umbes kümme korda rohkem Shahed-136 droone kui möödunud sügisel, teatas Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi esmaspäeval Telegrami kanali vahendusel. Venemaa on viimastel nädalatel tõhustanud droonirünnakuid Kiievi ja teiste piirkondade vastu, vähendades samal ajal raskesti tõrjutavate tiibrakettide ja ballistiliste rakettide kasutamist, vahendas The Kyiv Independent. Venemaa suurendab droonirünnakuid, kuid hoiab võimsamad raketid varuks talvisteks rünnakuteks

Ukraina õhuvägi teatas, et 3. novembril ründas Venemaa ühe Kh-59/69 juhitava õhuraketiga Kurski piirkonnast ja saatis samal ajal Ukraina poole 96 Shahed-drooni. Samal ajal, kui droonirünnakud on sagenenud, koguvad venelased raketivarusid ja kasutavad rohkem peibutisi, märkis Ukraina sõjaväe ja poliitika analüütik Oleksandr Kovalenko.

Kovalenko sõnul on Venemaa viimase kuu jooksul kasutanud 84 eri tüüpi raketti, mis on peaaegu poole võrra vähem kui septembris, mil kasutati 151 erinevat raketti. Ta lisas, et sel perioodil tulistati neist alla 15, võrreldes septembris tabatud 48 raketiga. Oktoobris ei sooritanud Venemaa ühtegi 9M728 Iskander-K tiibraketi lasku, vaid kasutas regulaarsemalt 9M723 Iskander-M/KN-23 ballistilisi rakette. Samuti täheldati pausi Kh-101/555 ja Kalibr tiibrakettide kasutamises, mis viitab pigem varude kogumisele.

Rakette säästetakse talverünnakuteks

On tõenäoline, et Venemaa hoiab oma raketivarusid talviste massiivsete rünnakute jaoks Ukraina niigi raskustes oleva elektrivõrgu vastu, mil rünnakutel oleks moraalile suurem mõju. Venemaa pole rünnanud Ukrainat Kh-101 rakettidega juba 61 päeva ja nende varude täiendamise perioodil võib toodetud olla vähemalt 120 raketti.

Zelenskõi juhtis tähelepanu sellele, et droonides on rohkelt välismaiseid komponente. Selline suur hulk Shahede eeldab üle 170 000 eri komponendi, mis oleksid pidanud Venemaale kättesaamatud olema. Need osad pärinevad Hiinast, Euroopast ja Ameerikast. «Selline jätkuv varustusahel rõhutab taas vajadust karmistada spetsiaalsete komponentide ja ressursside ekspordikontrolli,» märkis Zelenskõi. Ta lisas, et Venemaa ei tohiks saada sanktsioonidest kõrvale hiilida. Sanktsioonide tõhus rakendamine on oluline, kuna selline varustamine tugevdab ka Iraani ja Põhja-Korea režiime, kujutades globaalset ohtu.

Oktoobris kasvas Venemaa droonirünnakute hulk 2000 Shahedi droonini, mida Ukraina vägede teatel kasutati pea iga päev. Ukraina relvajõudude kindralstaabi andmetel ründas Venemaa eelmisel kuul Ukrainas tsiviil- ja sõjalisi sihtmärke 2023 Shahedi ja muude tundmatut tüüpi droonidega.

Kokku hävitati või neutraliseeriti õhuruumis 1185 drooni ning veel 29 UAVd lahkus Ukraina kontrollitud õhuruumist. Kokku on Ukraina territooriumi tänavu rünnatud 6987 ründedrooniga, millest enamik sihtisid tsiviiltaristut ja kriitiliselt tähtsaid sihtmärke.

Venemaa droonirünnakute tõkestamine

Venemaa on kasutanud tihedaid Shahedi droonilained Ukraina õhutõrje ülekoormamiseks. Lisaks on Ukraina väejõud hakanud Shahedide hävitamiseks kasutama Tšehhist saadud Mi-24V Hind koptereid, mis on viimastel kuudel droone alla tulistanud 12,7 mm suurtükkidest. Kopteritele on lisaks kasutusel ka droonitõrje lennukid ja mobiilsed drooniründemeeskonnad, kuigi Ukraina peab nende tõrjumiseks kasutama ka väärtuslikke raketitõrjeseadmeid, mille varud on piiratud.

Venemaa droonitootmise areng ja koostöö kohalikega

Ukraina julgeolekuteenistus (SBU) pidas hiljuti kinni 72-aastase teadlase, kes aitas venelastel Shahed-tüüpi droone täiustada. SBU sõnul töötas see teadlane Venemaa sõjatööstuse heaks ja edastas tehnilisi jooniseid, mis aitasid Shahed-tüüpi kamikaze-droonide mootorite ja katapuldi mehhanismide täiustamisel. Väidetavalt kasutas teadlane suhtlemiseks e-posti ja sõnumirakendusi, varjates oma tegevust teaduspublikatsioonide koostamise sildi all. Teda ootab ees 12-aastane vangistus ja vara konfiskeerimine.

Venemaa on saanud Shahedi droone esialgu Iraanilt, kuid Ukraina väitel hävitati eelmisel kuul üks ladu, kus hoiti ligi 400 Shahedi, mis plahvatasid rünnaku käigus. Varasemad aruanded viitavad sellele, et Venemaa on avanud uue tehase Shahedi droonide tootmiseks, mille toodang võib olla põhjus rünnakute intensiivsusele. Siiski pole selge, kas droonide komponendid pärinevad jätkuvalt Iraanist ja kas Iisraeli õhulöögid võiksid nende tarnet segada.

Kindralstaap märkis, et kokkuvõttes on Ukraina kaitseväelaste professionaalsus ja oskused päästnud tuhanded elud, kaitstes Ukraina kodusid ja olulisi riiklikke objekte Venemaa õhurünnakute eest.

Allikas: TheWarZone

Tagasi üles