Kuid olukord on erinev seoses jõupingutuste jagamise määruse (Effort Sharing Regulation ehk ESR) alla kuuluvate sektoritega, millel on riiklikud vähendamise eesmärgid. Need hõlmavad peamiselt hoonete, transpordi, jäätmekäitluse ja põllumajanduse heidet. Kuigi hoonete sektor on saavutanud olulise heitkoguste vähenemise – langus üle 30% alates 2005. aastast – on transpordi ja põllumajanduse sektorites edasiminek olnud aeglasem. See viitab vajadusele jätkusuutlike transpordiviiside kasutuselevõtuks ja täiendavate meetmete rakendamiseks põllumajandussektori heitkoguste vähendamise ja süsinikusidumise potentsiaali avamiseks.
Mis saab pärast 2030. aastat?
EEA aruanne rõhutab, et kliimaneutraalsuse suunas liikumine nõuab selgeid ja etteaimatavaid poliitikaid ka pärast 2030. aastat — sealhulgas kokkulepet 2040. aastaks soovitatud 90%-lise netovähendamise kohta ning kindlust investeeringute osas tuleviku süsinikuneutraalsesse majandusse.
Aastateks 2040 ja 2050 näitavad olemasolevad prognoosid, et lõhe riikide eeldatavate heitkoguste ja ELi eesmärkide vahel suureneb. See näitab, kui oluline on jätkata uute ja laiendatud poliitikate ning meetmete arendamist, et tagada heitkoguste vähendamine ja süsinikdioksiidi sidumine, et saavutada kliimaneutraalsus vaid kahe ja poole dekaadi jooksul.
Aruandest
EEA «Trendid ja prognoosid Euroopas» aruanne käsitleb ajaloolisi trende, viimaseid arenguid ja prognoositavat edasiminekut kliimamuutuste leevendamisel, vähendades kasvuhoonegaaside heitkoguseid, suurendades taastuvenergia osakaalu ja parandades energiatõhusust. Aruanne põhineb ELi 27 liikmesriigi, viie EEA liikmesriigi ja üheksa Energialiidu lepinguosalise riigi andmetel.
Antud ülevaatega toetab EEA Euroopa Komisjoni ELi kliima- ja energiaeesmärkide täitmise hindamist. Oma tulevases eduaruandes ELi kliimameetmete kohta kasutab komisjon täiendava teabeallikana liikmesriikide hiljuti esitatud riiklikke energia- ja kliimakavasid.
Eesti trendid ja eesmärgid ning võrdlused EL-i tasemega on leitavad Keskkonnaagentuuri koostatavast Keskkonnaülevaatest.