Ekspert hoiatab Rahvusvaheline Kosmosejaam tuleks viivitamatult evakueerida (1)

Copy
Rahvusvaheline Kosmosejaam, vaadatuna Vene kosmoselaeva "Sojuz MS-19" poolt. Roskosmos teatas, et rahvusvahelisele kosmosejaamale kinnitatud Vene kosmosekapsli jahutusvedeliku leke ei nõua meeskonna evakueerimist, kuid nad on vajadusel valmis välja saatma asenduskapsli.
Rahvusvaheline Kosmosejaam, vaadatuna Vene kosmoselaeva "Sojuz MS-19" poolt. Roskosmos teatas, et rahvusvahelisele kosmosejaamale kinnitatud Vene kosmosekapsli jahutusvedeliku leke ei nõua meeskonna evakueerimist, kuid nad on vajadusel valmis välja saatma asenduskapsli. Foto: Roscosmos State Space Corporation via AP

NASA peaks kohe evakueerima oma astronaudid Rahvusvahelisest Kosmosejaamast (ISS), et vältida surmaga lõppevat katastroofi, hoiatab kosmoseekspert. Viivitamine võib tema hinnangul viia katastroofini, mis ohustab nii astronautide elu kui ka NASA mainet.

Endine Briti valitsuse UFO-projekti juht Nick Pope selgitas MailOnline’ile, et kosmoseagentuuri ootamise strateegia võib kaasa tuua hävitavaid tagajärgi. Hoiatus ilmus ajal, mil NASA jälgib umbes 50 «probleemset piirkonda» seoses ISSi Venemaa osas leviva kasvava lekkeohuga. USA astronaute on juhendatud olema ohu korral valmis hädaolukorra evakuatsiooniks kohe, kui lekkiv ala on avatud. NASA on nüüd tõstnud lekke «kõrgeimale riskitasemele».

Siiski kinnitab NASA, et tema astronaudid jäävad jaama pardale.

NASA ja Venemaa kosmoseagentuur Roskosmos ei suuda aga leket kas sulgeda või isegi selle algallikat kindlaks teha, mis on suurendanud muret ISSi ohutuse pärast.

Leke avastati esimest korda 2019. aastal Zvezda teenindusmooduli ülekandetunnelis, mis varustab jaama eluruume, elutähtsaid süsteeme, elektrijaotust ja andmetöötlust, lennujuhtimist ja tõukejõusüsteeme.

Kuigi kosmoseagentuurid on katnud võimalikke pragusid hermeetiku ja plaastrite kombinatsiooniga, on leke viimastel aastatel kasvanud.

Astronaudid inspekteerivad välist varuradiaatorit, millelt lekkis jahutusvedelikku.
Astronaudid inspekteerivad välist varuradiaatorit, millelt lekkis jahutusvedelikku. Foto: Roscosmos Space Corporation via AP

Veebruaris pidi NASA lekke tõttu korraldama pressikonverentsi, sest väljuva õhu hulk suurenes ajutiselt 0,09 kg-lt päevas 1,08 kg-le päevas.

Aprillis saavutas leke rekordilise kiiruse, kaotades NASA peainspektori ametkonna (OIG) aruande järgi iga päev 1,68 kg õhku.

Lekke jätkuva kasvu tõttu kuulutati olukord septembris «kõrgeima ohutasemega» riskiks ja see tõsteti NASA riskiskaalal kõrgeimale tasemele.

NASA teatas, et on sõlminud kokkuleppe Roskosmosega, et lekkealale pääseb ainult vajadusel ning ala hoitakse öösel suletuna.

Kui luuk on avatud, on NASA andnud kõigile astronautidele korralduse jääda jaama Ameerika poolele, et nad saaksid hädaolukorras oma kosmoselaevale lähemal olla.

Siiski rõhutas Pope, et see kõik seab NASA keerulisse olukorda.

Tema sõnul süvendab ISSi liiga varajane evakueerimine lõhet NASA ja Elon Muski vahel ning paneb NASA näiliselt hääbuvaks jõuks, kuid liiga hiline lahkumine võib viia katastroofini.

Kosmoselaeval Sojuz avastati aastal 2018 auk, mille astronaut ajutiselt sulges.
Kosmoselaeval Sojuz avastati aastal 2018 auk, mille astronaut ajutiselt sulges. Foto: NASA/HANDOUT

Kuigi NASA tagab, et Zvezda mooduli luuk on enamiku ajast suletud, võib lekke süvenemise korral jaam kiiresti kaotada rõhku ja hapnikku.

Sellise hädaolukorra korral peaksid kõik astronaudid ronima jaamaga ühendatud päästekapslitesse.

Kapslid on varustatud hädaolukorra kosmoseülikondadega, mis võimaldab meeskonnal orbiidil olevast katsekeskusest lahkudes kiiresti sobiva varustuse selga panna, säästes nii rohkem väärtuslikku aega.

NASA mehitamata lendude programmi juht Steve Stich kinnitas, et hädaolukorras saab SpaceX Dragon kapsli mõne minutiga käivitada.

Siiski tunnistas NASA, et ISS ei ole piisavalt ette valmistatud kapsli rikkeolukordadeks, mis võiksid jätta osa astronaute jaama lõksu.

OIG aruandes on kirjas, et suured kulud ja piiratud eelarve takistavad NASA-l hoida stardivalmis päästemasinaid valmisolekus juhuks, kui kapslid saavad tõsiseid kahjustusi ega ole enam evakuatsiooniks ohutud.

NASA lisas, et meteoriidi või kosmoseprügi tabamus võib põhjustada tõsiseid kahjustusi või katastroofilist riket, ohustades astronaute.

Kosmoseprügi lõi mõra ISSi aknasse juba aastal 2016. 
Kosmoseprügi lõi mõra ISSi aknasse juba aastal 2016. Foto: Youtube

Kuna aga kosmosejaama kaitse täiendamine on kulukas, on NASA öelnud, et see ei lisa jaamale kaitset objektide vastu, mis on suuremad kui 3 cm.

Pope lisas, et kosmos on loomupäraselt ohtlik ja kosmoseprogrammiga kaasneb teatud riskitase. Kuid inimeludega seotud olukorras on ootamisstrateegial kõrged panused.

Kuid mitte kõik eksperdid ei arva, et Zvezda mooduli leke viiks tõenäoliselt katastroofini.

Avakosmose teadlane dr Simeon Barber ütles MailOnline'ile, et kuigi tegemist on kõrge prioriteediga lahendamist vajava probleemiga, ei ohusta see astronaute kohe.

Sulgedes Zvezda mooduli luugi, saab leket kontrolli all hoida olenemata sellest, kui kiiresti see süveneb.

Zvezda teenindusmoodul.
Zvezda teenindusmoodul. Foto: NASA

Kui leke muutub liiga tõsiseks, võib osutuda vajalikuks luuk jäädavalt sulgeda, mis muudaks aga luugi taga asuvate dokkimissadamate kasutamise võimatuks.

Kuigi see muudaks kosmosejaama varustamise keerulisemaks, kindlustaks see jaama jätkuva töö.

Kuigi inimelule ei pruugi olla ohtu, märgivad eksperdid, et NASA võib selle tõttu ISSi plaanitust varem kasutuselt kõrvaldada.

ISS on juba orbiidil olnud 10 aastat kauem kui algselt kavandatud ja selle vananevad süsteemid näitavad tõsiseid kulumismärke.

Allikas: dailymail.co.uk ja livescience.com

Tagasi üles