NASA astronaudid sattusid Maale naastes kummalistel põhjustel haiglasse

Copy
NASA tehtud fotol on (vasakult) Roskosmose kosmonaut Alexander Grebenkin, NASA astronaudid Michael Barratt, Matthew Dominick ja Jeanette Epps kosmoselaeva SpaceX Dragon Endeavour sees SpaceXi taastamislaeva MEGAN pardal. Varsti pärast maandumist Mehhiko lahes Pensacola ranniku lähedal Floridas teatas NASA, et ühel neist tekkis pärast Maale saabumist meditsiiniline probleem. Kõik neli viidi koos haiglasse, kolm olid seal korraks, aga neljas jäi pikemalt sisse. NASA teatel on siiski haiglasse jäänu stabiilses seisus.
NASA tehtud fotol on (vasakult) Roskosmose kosmonaut Alexander Grebenkin, NASA astronaudid Michael Barratt, Matthew Dominick ja Jeanette Epps kosmoselaeva SpaceX Dragon Endeavour sees SpaceXi taastamislaeva MEGAN pardal. Varsti pärast maandumist Mehhiko lahes Pensacola ranniku lähedal Floridas teatas NASA, et ühel neist tekkis pärast Maale saabumist meditsiiniline probleem. Kõik neli viidi koos haiglasse, kolm olid seal korraks, aga neljas jäi pikemalt sisse. NASA teatel on siiski haiglasse jäänu stabiilses seisus. Foto: Joel Kowsky / NASA / Scanpix

Üks neljast Crew-8 astronaudist jäi meditsiinilistel põhjustel Florida haiglasse. NASA SpaceX Crew-8 meeskond naasis pärast ligi kaheksakuulist missiooni Rahvusvahelisest Kosmosejaamast (ISS) reedel, maandudes Floridas Pensacola ranniku lähedal. Vaatamata SpaceX Dragoni kosmoselaeva normaalsele maandumisprotsessile viidi neli astronauti siiski otse maandumispaigast Ascension Sacred Heart Pensacola haiglasse, et läbida meditsiinilised ülevaatused, enne kui nad tagasi NASA Johnsoni Kosmosekeskusesse sõidutati.

NASA teatel astus kogu meeskond pärast maandumist Dragoni kapslist välja ja viidi taastumisalusele, kus neile tehti tavapärased järelkontrollid.

«Meeskond viidi koos edasi haiglasse, lähtudes ettevaatusabinõudest,» selgitas NASA oma ajaveebi lühikeses postituses. Kolm astronauti lahkusid haiglast samal päeval, kuid üks jäi haiglaravile, kuigi NASA ei avaldanud tema terviseprobleemi laadi ega isikut, et kaitsta privaatsust.

Haigla vabastas astronaudi järgmisel päeval, mis lubas tal naasta Johnsoni Kosmosekeskusesse, et jätkata oma järelravi koos teiste meeskonnaliikmetega.

NASA kinnitas, et tema tervislik seisund oli hea.

Siiani pole selge, kas terviseprobleem oli seotud kosmoses viibimisega, tagasiteega Maale või mõne muu põhjusega, kuid asjaolu, et kõik neli astronauti viidi haiglasse täiendavatele uuringutele võib viidata sellele, et mingi mure tekkis tagasireisi käigus.

Crew-8 koosseisus olid NASA astronaudid Matthew Dominick, Michael Barratt ja Jeanette Epps ning Roskosmose kosmonaut Aleksandr Grebenkin.

Nende missioon ISSil kestis 232 päeva, mille jooksul nad reisisid ligi 100 miljonit kilomeetrit ja tegid 3760 tiiru ümber Maa, viies samal ajal läbi teaduslikke katseid.

NASA Crew-8 missioon startis 4. märtsil, kuid nende Maale naasmine viibis orkaani Milton tõttu, mistõttu lükati lahtidokkimiskatse edasi ka 7. oktoobril. Algselt oli kavas meeskond Maale tuua augusti keskel, kuid NASA pikendas missiooni, et hoida Dragon ISSiga ühendatuna juhuks, kui Boeingi kosmoselaev Starliner ei suuda inimesi tagasi tuua.

Starliner saatis juunis kosmosesse astronaudid Butch Wilmore’i ja Suni Williamsi, kuid septembris naasis tühi kosmosekapsel Maale, kuna kosmoselaev ei olnud astronautide transportimiseks piisavalt sobiv. Hädaolukorras oleks ISSil kaks astronauti saanud Dragoni kapslis varjuda.

Kuna Crew-8 naasmine viibis, kestis missioon peaaegu kaheksa kuud, ehkki algne plaan oli olla kosmoses kuus kuud. Kaaluta olek on kehale teadagi üsna raske keskkond, mis mõjutab nii luu- ja lihaskoe tihedust, nägemist kui ka inimese vastuvõtlikkust igasugustele infektsioonidele. Kosmoselennu tervisemõjude uurimine ja nende leevendamiseks mõeldud meetodid vajavad veel edasist uurimist ja täiendamist, et valmistuda pikemateks, näiteks Marsile suunduvateks kosmoselendudeks.

Tagasi üles