Viimane teadaolev Lõuna-Austraalia tippkiskja, Tasmaania tiiger, suri 1936. aastal. Nüüd on USA biotehnoloogiafirma Colossal Biosciences lähedal selle liigi taaselustamisele. Kahe aasta jooksul pärast plaani väljakuulutamist on ettevõte teatanud, et nad on 99,9 protsendi ulatuses looma genoomi rekonstrueerinud.
Alla saja aasta tagasi välja surnud loom loodetakse taaselustada õige pea
Kui genoom saab täielikult rekonstrueeritud, kavatseb Colossal kasutada karnivoorsete kukkurloomade (Dasyuridae) sugukonda kuuluvaid liike, et tuua maailmasse tagasi esimesed Tasmaania tiigrid (tuntud ka kui Thylacine). Viimane teadaolev kukkurhunt suri 7. septembril 1936 Tasmaanias Hobarti Beaumarise loomaias, vaid mõni kuu pärast seda, kui liik sai Austraalia riikliku kaitse alla. Kuigi pärast seda on toimunud mitmeid ekspeditsioone looma jälgede leidmiseks, pole ühtegi tõendit selle liigi ellujäämisest leitud.
Looduskeskkonna tasakaalu taastamine
See koerataoline kukkurloom oli Tasmaania saare tippkiskja, kes hoidis kontrolli all haigusi, jahtis nõrgemaid loomi ning aitas piirata võõrliikide levikut. Pärast tema väljasuremist on metsapõlengud, sissetungivad liigid ja haigused saarel märgatavalt sagenenud. Teadlased usuvad, et kukkurhundi taasasustamine saaks pakkuda olulist ökoloogilist kasu.
Dallasest pärit ettevõte Colossal Biosciences, mis püüab väljasuremisele määratud liike taaselustada, on alustanud koostööd ka keskkonnaorganisatsioonidega, et tugevdada olemasolevate liikide, näiteks Ameerika piisoni, genoomi. Nüüd on Colossal teatanud, et nad on suutnud rekonstrueerida 99,9 protsenti Tasmaania tiigri genoomist, jättes vaid 45 lünka, mille täitmine on juba lõpusirgel.
Tasmaania tiigri genoomi esmane sekveneerimine tehti 2017. aastal, kasutades 108 aastat vana kukkurhundi kukrut, kuid toona jäi sekveneerimata suur hulk geneetilist materjali. Colossal on täitnud need lüngad, kasutades 120 aastat vana Tasmaania tiigri hamba geneetilist materjali. Melbourne'i ülikooli teadlase Andrew Paski sõnul on see haruldane näide nii hästi säilinud DNAst, millest on võimalik eraldada tuhandeid DNA-baase, samas kui enamikul iidsetel näidistel on neid alles vaid kümneid.
Uue elu alguse võimalus
Ettevõte plaanib liigi taaselustada, implanteerides rekonstrueeritud genoomi Dasyuridae sugukonda kuuluva karnivoorse kukkurlooma munarakku. Seejärel kannaks asendusvanem tiigri järglase lõpuni, kuni esimene tiigrikutsikas saab sündida. Järglased vabastataks esmalt saarel asuvale eramaale, kuni nad suudavad moodustada stabiilse populatsiooni.
Loomade väljasuremisest päästmine on aga vastuoluline teema. Paljud looduskaitsjad rõhutavad, et ressursse tuleks pigem suunata praegu ohustatud liikide kaitsmisele. Kuigi mammuti taaselustamine on tekitanud kahtlusi, kuna liik on tuhandeid aastaid tagasi välja surnud, on Tasmaania tiigri väljasuremine märksa hiljutisem ja inimese põhjustatud. Sellele vaatamata on mõned teadlased skeptilised, kas sellised meetodid suudavad tagada piisavalt suure ja geneetiliselt mitmekesise populatsiooni.
Allikas: popularmechanics.com