Eesti koolinoored kuuluvad omavanuste hulgas maailma absoluutsesse tippu, sest äsja tulid viis kooliõpilast tagasi Šveitsist Euroopa tuumauuringute keskusest CERNis, kus nad said omal käel osakestekiirendis katseid teha.
Miks on see kõva sõna? Igal aastal võidavad kolm tiimi võimaluse CERNis oma katset läbi viia. Sel aastal oli osalejaid võistlusel üle 3000, kokku 78 riigist. Eesti tiim Mavericks oli neist parima kolme hulgas. Uhke värk! Teised kaks tiimi olid Jaapanist ja USAst.
Mavericksi viieliikmeline tiim koosseisus Violeta Jürgens, Ralf Robert Paabo, Saskia Põldmaa, Mihkel Rannut ja August Jakobson, käisid rääkimas, kuidas nad puutusid CERNis kokku footonite, prootonite, müüonite, piionite, kvarkide, antineutriinode ja teiste kvantosakestega. Neid termineid kuuldes võib tunduda, nagu oleksid nad käinud mõnes seiklusfilmis kosmiliste olenditega heitlemas, kuid lugu on palju maisem. Tõtt öelda ei ole ka see täielikult õige, sest CERNi kiirendi asub sootuks maa all ja nende endi poolt ehitatud detektor käis õhupalliga peaaegu kosmoses ära.
Ajastus Eesti õpilaste CERNi saabumiseks oli väga õige mitte vaid seetõttu, et Eesti oli äsja saanud liikmesriigiks, vaid ka seetõttu, et samal ajal tähistati CERNi 70. tööaasta algust. Suursuguste juubelipidustuste käigus õnnestus õpilastel käia end ka laval tutvustamas ning kohtuda CERNi Eesti kommuuniga, kellega jäädi suhtlema visiidi lõpuni.
Mis asjaoludel koolinoored CERNi sattusid ja mida nad seal tegid?
Saskia Põldmaa selgitab, et füüsika praktilise poolega, mis oli vaatamata olümpiaadidele jäänud tema nõrgaks küljeks, puutus ta esmalt kokku stratosfäärilendude käigus. See on Tallinna reaalkoolis pika traditsiooniga ettevõtmine ning tema on lende korraldanud kolmel korral. Viimase lennu pardal oli ka müüondetektor, mille valmistamise juhendi leidis ta internetist ja mille kokkupanekul oli abiks TalTechi elektroonik Veljo Sinivee. Müüondetektor mõõtis 24 kilomeetri kõrgusel stratosfäärilennul müüonite kogust ning kuna tulemused osutusid huvitavaks, tekkis idee esitada projekt võistlusele Beamline for Schools (BL4S). Seal läks neil hästi ja tuli võit, mis viiski tiimi CERNi.