Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) esimene planeedikaitsemissioon Hera alustas oma teekonda Maalt. Missiooni eesmärk on jõuda 2026. aastal asteroid Dimorphoseni, mis on ainuke teadaolev taevakeha, mille orbiiti on inimtegevuse tulemusel muudetud. Dimorphos oli NASA DART-missiooni sihtmärk 2022. aastal, mil asteroidile sooritati kineetiline löök, mille tulemusel muutis see oma lennutrajektoori.
Euroopa kosmosesond läks uurima, mis segaduse siis maalased ühe asteroidi peal korraldasid
Hera missioon kuulub Euroopa Kosmoseagentuuri laiemasse plaani arendada tehnikaid, mis muudaksid asteroidi kokkupõrked Maaga täielikult ennetatavaks. Missiooni keskne eesmärk on täiustada teaduslikku arusaamist asteroidide kineetilise löögi kaudu ümbersuunamisest ja muuta Maa turvalisemaks.
Hera missiooni start
Hera kosmoseaparaat on arendatud ESA kosmoseturvalisuse programmi raames ja on mõõtmetelt võrreldav sõiduautoga. Sond hakkab uurima kaksikasteroidi, mille moodustavad suurem asteroid Didymos ja selle väiksem kaaslane Dimorphos. Hera startis SpaceX Falcon 9 kanderaketi pardal Floridast Cape Canaverali kosmosebaasist 7. oktoobril.
NASA DART (Double Asteroid Redirection Test) missioon suutis 2022. aastal muuta Didymose ümber tiirleva Dimorphose orbiiti, tõestades, et kineetilise löögi meetod suudab asteroidi teekonda muuta. Hera eesmärk on nüüd selle unikaalse sündmuse kohta läbi viia üksikasjalik uuring ja tuua teadlastele vajalikku infot, et kineetilist deflekteerimismeetodit täpsemalt mõista ja rakendada.
Missiooni teaduslikud ja tehnoloogilised katsetused
Lisaks asteroidide uurimisele katsetab Hera kosmoselaev süvakosmose tehnoloogiaid, sealhulgas kahe väikese kingakarbisuuruse satelliidi CubeSat kasutuselevõttu, mis lendavad asteroidile lähedale, et koguda täiendavat teaduslikku infot. Samuti testitakse Hera automaatset navigatsioonisüsteemi, mis suudab asteroide iseseisvalt visuaalselt jälgida ja nende ümber manööverdada.
Missiooni ja kosmoselaeva teekonda süvakosmoses juhib Saksamaal Darmstadtis asuv ESA Euroopa Kosmoseoperatsioonide Keskus. Missiooni juht Ian Carnelli rõhutas, et Hera käivitamine avab uue lehekülje kosmoseajaloos, ühendades ESA jõupingutused rahvusvahelises planeedikaitses.
NASA DART-missioon ja rahvusvaheline koostöö
NASA DART-missioon oli esimene katse teadlikult asteroidi teekonda muuta, kui 26. septembril 2022 paisati kosmoseaparaat Dimorphose vastu, lühendades selle orbiiti Didymose ümber 33 minuti võrra. Kuigi see oli edukas, jäid paljud küsimused vastuseta. Näiteks, kui suure kraatri löök tekitas ja kas asteroid muutis oma kuju? Milline on Dimorphose täpne mineraalne koostis ja mass?
Et saada vastused neile küsimustele ja täiendada meie arusaama asteroidide kineetilisest deflekteerimisest, viib missioon läbi täpsema kokkupõrkekoha uurimise. Hera, millel on umbes 1,6 meetri laiune kuubikujuline kere ning millel on kaks viie meetri pikkust päikesetiiba, jõuab Didymose juurde 2026. aasta sügisel.
ESA ja NASA koostöö kaudu saab selgeks, kuidas paremini valmistuda tulevikus võimalikeks asteroidi kokkupõrgeteks ja kuidas kaitsta Maad selliste potentsiaalsete ohtude eest.
Video näitab, kuidas Hera missioon 7. oktoobril SpaceXi Falcon-9 raketi pardal käima läks.
Allikad: interestingengineering.com ja ESA