Iisraelil on mitmekihiline õhutõrjesüsteem, mis suudab tabada sissetulevaid rakette erinevatel kõrgustel ja kaugustel. See keerukas süsteem on välja töötatud koostöös USAga ning selle arendamisse on investeeritud miljardeid dollareid.
Vaata, milline on Iisraeli kaitsekupli ülesehitus
Välimine kiht: Arrow 2 ja 3
Iisraeli kaitsesüsteemi välimine kiht, tuntud kui Arrow 2 ja 3, on loodud spetsiaalselt pikamaa ballistiliste rakettide tõrjumiseks. Need süsteemid püüavad raketid kinni juba enne, kui need Maale naasevad – Maa atmosfäärist väljaspool ehk kosmoses.
Keskmine kiht: David's Sling
Teine kaitsekiht kannab nime David's Sling ehk Taaveti Ling. Selle ülesanne on alla tulistada raskemaid rakette ja taktikalisi ballistilisi rakette, mille tegevusraadius on kuni 300 km. Taaveti Ling pakub kaitset nende ohtude eest, mida välimine kiht ei suuda kinni püüda.
Sisemine kiht: Raudkuppel
Kaitsesüsteemi keskmes on Raudkuppel (Iron Dome), mis on kõige tuntum ja enimkasutatud osa. Alates selle kasutuselevõtust 2011. aastal on see tabanud tuhandeid lühimaa rakette, mida Hamas ja teised Palestiina relvarühmitused on Iisraeli suunas tulistanud. Raudkuppel on spetsiaalselt loodud kaitsma lühimaarakettide ja suurtükimürskude vastu, pakkudes suurt tõhusust tiheasustusega alade kaitsel.
USA toetus ja täiendav rahastus
Pärast Hamasi 7. oktoobri rünnakut on Bideni administratsioon pakkunud Iisraelile täiendavat sõjalist rahastust, et tugevdada veelgi nende kaitsevõimekust. See mitmekihiline süsteem on näide kõrgtehnoloogilisest lahendusest, mille eesmärk on kaitsta tsiviilisikuid ja strateegilisi objekte mitmesuguste rünnakute eest.
Raketi- ja droonirünnakud
Sõja algusest on Iisraeli pihta tulistatud üle 26,000 raketi ja drooni. Neist 13,200 tulistati Gazast ja 12,400 Liibanonist, lisaks tulistati Iisraeli poole rakette Süüriast, Jeemenist ja Iraanist. Paljud Gazast ja Liibanonist tulistatud raketid olid vigased ja ei jõudnud sihtmärgini.
Ülevaade aastapikkusest sõjast: IDF avaldatud andmed
Iisraeli Kaitsevägi (IDF) avaldas andmed, mis kajastavad ühe aasta jooksul pärast Hamasi rünnakut 7. oktoobril 2023 toimunud lahingute ulatust Gaza sektoris, Läänekaldal ja Liibanonis. Need andmed sisaldavad tapetud sõdureid, tulistatud rakette ja pommitatud sihtmärke.
Gaza sektor
Sõja algusest alates on IDFi väitel Gaza sektoris tapetud umbes 17,000 Hamasi ja teiste terroriorganisatsioonide võitlejat. Lisaks tapeti 7. oktoobril Iisraeli territooriumil veel umbes 1,000 terroristi, kes korraldasid rünnaku Lõuna-Iisraeli kogukondade vastu, mille tagajärjel hukkus umbes 1,200 tsiviilisikut ja 251 inimest viidi pantvangina Gazasse.
Liibanonis on IDFi väitel tapetud üle 800 terroristi, sealhulgas 90 Hezbollah' komandöri. IDF on tabanud 11,000 Hezbollah' asukohta, peamiselt Iisraeli põhjaosas toimunud kokkupõrgetes. Hezbollah alustas rünnakuid Iisraeli vastu päev pärast Hamasi rünnakut, väites, et tegutseb Gaza toetuseks.
Ohvrid ja arreteerimised
Ohvrite kohta on IDF teatanud, et sõja algusest on hukkunud 728 sõdurit ja reservväelast. Vigastada on saanud 4,576 inimest, neist enamik Gaza sektori maismaaoperatsioonides. Läänekaldal on IDFi väitel arreteeritud üle 5,250 otsitava palestiinlase, sealhulgas rohkem kui 2,050 Hamasiga seotud isikut. Lisaks on tapetud 690 relvastatud isikut ja mässajat, kes sõdurite vastu relvastatud rünnakutes osalesid.
Allikad: timesofisrael.com ja graphicnews.com