Selle detaile esile toova meetodi abil said teadlased kaardistada, millistele liikidele iga proov kuulus, ning tuvastada, kas rakk oli nakatunud hiidviirusega ja milline viirus seda nakatas.
Teadustööd juhtinud doktorant Amir Fromm selgitab: «Mõistsime, et hoolika RNA analüüsi abil saame tuvastada mitte ainult vetikaliike, vaid ka kindlaks teha, kas vetikad on nakatunud hiidviirusega ja kui jah, siis millisega.»
Enne seda uuringut ei olnud olemas andmebaasi, mis klassifitseeriks vetikaid nakatavaid hiidviiruseid. Seetõttu pöördusid teadlased viiruste evolutsiooni eksperdi professor Frank Aylwardi poole, kes koostas unikaalse hiidviiruste andmebaasi, kasutades rakkudest eraldatud RNA-d.
Uued avastused ja tuleviku väljavaated
Uuringus leiti, et paljud uuritud rakud kuulusid Emiliania huxleyi vetikale, mida teadlased olid juba varem tuvastanud kui konkreetse hiidviiruse peremeest. Seekord keskendusid nad aga teistele viirus-peremees paaridele, mis olid proovis vähem esindatud.
Näiteks avastasid nad, et viirus «Imitervirales-07» nakatab Katablepharidaceae perekonna vetikaid — seos, mida polnud varem kirjeldatud. Nad avastasid ka, et viirus toodab valke, mis mõjutavad otseselt peremeesrakkude käekäiku, sealhulgas valke, mis suudavad infektsiooni hilisfaasis põhjustada rakkude programmeeritud surma.
Teadlased leidsid isegi otsese seose viiruse esinemise ja nakatunud vetikate populatsiooni kokkuvarisemise vahel.
Uuringu laiem mõju
Teadlased usuvad, et nende meetodit saab kasutada ka teistes piirkondades, sealhulgas äärmuslikes kliimatingimustes nagu polaarsed alad ja Alpijärved, et tuvastada viiruste ja teiste patogeenide koostoimeid.
Vardi sõnul võib kliimamuutustega seotud protsesside tõttu sulavast jääst vabaneda iidseid patogeene. See uus meetod võimaldab meil neid patogeene palju hõlpsamini tuvastada ja aitab inimkonnal valmistuda võimalike keskkonnaohtude tarvis.
Uuring on oluline samm hiidviiruste ja nende peremeesorganismide vaheliste seoste mõistmisel. Uued teadmised võivad aidata paremini hinnata hiidviiruste mõju mereökosüsteemidele ja kliimamuutuste kontekstis tuvastada võimalikud ohud, mis on seotud sulava jääga vabanenud iidsete patogeenidega.
Eestikelstes tektsides kasutatakse terminit «hiirused» e. siis hiigelviirused. Samas on «hiiruse» sõna keeleliselt pigem justkui hiirtele viitav.