Hiinlased lähevad Kuule nende tuttuute skafandritega

Copy
Enne 2030. aastat toimuvaks Kuu missiooniks välja töötatud Hiina skafander.
Enne 2030. aastat toimuvaks Kuu missiooniks välja töötatud Hiina skafander. Foto: CMSA

Hiina mehitatud kosmosereiside agentuur (China's Manned Space Agency ehk CMSA) tutvustas uut skafandrit, mis on mõeldud kasutamiseks Kuul.

Avakosmoses kantav skafander on osa Hiina ambitsioonikast plaanist saata inimesed Kuule enne kümnendi lõppu. Kui see õnnestub, võib Hiinast saada esimene riik, mis on alates 1972. aasta detsembrist taas Kuule inimesi saatnud.

Samal ajal plaanib ka NASA oma astronaudid Kuule saata «mitte varem kui 2026. aasta septembris», nagu kosmoseagentuur on teatanud. Kuu programmide tehnilised probleemid ja olulised eelarvepiirangud muudavad ebaselgeks, milline riik jõuab Kuu pinnale esimesena.

Hiina kosmoseagentuur CMSA tutvustas uut skafandrit 28. septembril toimunud üritusel. Riikliku uudisteagentuuri CCTV jagatud reklaamvideos näidati, et skafandril on ka spetsiaalne kiht, mis kaitseb astronaute äärmuslike madalate ja kõrgete temperatuuride, regoliidi, väga abrasiivse kuutolmu ning kõrge kiirgustaseme eest. Kiivris on ka kaamerad, mis võimaldavad toimuvat jäädvustada.

Skafander kannab endas ka Hiina kultuuri elemente. Selle ülemiste osade punased triibud on autorite sõnul inspireeritud Dunhuangi kunsti kuulsate «lendavate apsarade» lintidest ning skafandri disain iidsetest Hiina soomusrüüdest

Videos demonstreeriti ka skafandri paindlikkust, mis võimaldab kandjal kergesti kummarduda ja kükitada. Skafandri disain võimaldab paremat liikuvust, selgitas Hiina astronautide koolituskeskuse peadisainer Wang Chunhui CCTV-le.

Enne kui Hiina meeskonna Kuule saadab, plaanib riik käivitada kaks robotmissiooni, et panna 2026. ja 2028. aastal alus tulevasele Kuu uurimisjaamale.

Allikas: Futurism, SpaceNews

Tagasi üles