Saada vihje

Covidi-pandeemia mõjutas isegi Kuud - kuidas see võimalik on?

Copy
NASA Galileo tehiskaaslase pildistatud Kuu 7. detsembril 1992. a.
NASA Galileo tehiskaaslase pildistatud Kuu 7. detsembril 1992. a. Foto: NASA

2020. aasta alguses, kui maailm võitles Covid-19 pandeemiaga, märkasid teadlased midagi ootamatut: Kuu temperatuur langes oluliselt.

Indias, Ahmedabadis asuva füüsikauuringute labori (Physical Research Laboratory) teadlased avastasid, et Kuu öised pinnatemperatuurid langesid märkimisväärselt. Uuringu tulemused avaldati hiljuti teadusajakirjas Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Teadlased pakuvad välja, et see «anomaalne langus» oli seotud järsu kiirguse vähenemisega, mida Maa öösel välja kiirgas, kuna pandeemia tõttu toimunud globaalsete sulgemiste ajal vähenes inimtegevus. Seega eraldus Maalt vähem valgusreostust ja soojust.

Teadlased selgitasid oma artiklis, kuidas Covidi-pandeemia võis mõjutada Kuu öiseid pinnatemperatuure.

Uuringu tulemused viitavad ka sellele, et Kuu temperatuuri kõikumisi jälgides võime saada uusi teadmisi Maa kiirguse ja kliimamuutuste kohta.

Kuu kui globaalne kliimamõõtja

Päevasel ajal peegeldab Maa atmosfäär suure osa päikesekiirgusest tagasi kosmosesse, samal ajal kui ainult osa sellest neeldub. Samas jääb ka Kuu päevane pind päikesekiirgusele valla.

Öösiti on olukord hoopis erinev, kuna siis saab Kuu kiirgust ainult Maalt. Teadlased on varemgi näidanud, et Maa kiirguse hulk mõjutab öiseid temperatuurikõikumisi Kuu pinnal.

Covid-19 pandeemia algusaegadel vähenes inimtegevus ja üldine reostuse tase oluliselt, pakkudes ainulaadset võimalust kliimamuutuste uurimiseks. Mõju oli sedavõrd märgatav, et teadlased suutsid registreerida Kuu pinnatemperatuuride anomaalse languse sadade tuhandete kilomeetrite kaugusel Maast.

See haruldane ja unikaalne uurimisvõimalus, mida Covid-19 pandeemia pakkus, ei pruugi kunagi enam ei korduda. Tulevikus võiks Kuu-põhiste vaatluskeskuste abil saadud teadmisi veelgi täiendada.

Allikas: Futurism

Tagasi üles