Video Päikesevarjutus toob taevasse vaatemängulise tulerõnga (2)

Copy
Rõngakujuline päikesevarjutus Albuquerque'i rahvusvahelise õhupallifestivali ajal 14. oktoobril 2023. aastal.
Rõngakujuline päikesevarjutus Albuquerque'i rahvusvahelise õhupallifestivali ajal 14. oktoobril 2023. aastal. Foto: Chancey Bush / The Albuquerque Journal via AP

Täna, 2. oktoobril, toimub rõngakujuline päikesevarjutus, mille käigus Kuu ja Päike loovad taevas tulerõnga. Varjutus algab Vaikse ookeani kohal ning liigub üle Tšiili ja Argentiina lõunaosa.

Need, kes ei saa varjutust ise kohapeal vaadata, saavad seda jälgida veebis, mille otseülekannet korraldab TimeandDate. Varjutuse rõngakujuline faas on Maalt esimest korda nähtav Eesti aja järgi kell 19:50 (12:50 EDT, 1650 GMT), kuid parim aeg selle nägemiseks on kella 22 ajal ehk täpsemalt ajavahemikus (15:03–15:09 EDT, 1903–1909 GMT), mil seda saab kuni 6 minutit ja 11 sekundit vaadelda Lihavõttesaarte (Rapa Nui) kohal.

Mis on rõngakujuline päikesevarjutus?

Päikesevarjutuse ajal liigub kuu Maa ja Päikese vahele, heites varju Maa pinnale. Kuna kuu orbiit Maa ümber on veidi elliptiline, on see mõnikord Maast kaugemal ja ei kata täielikult Päikese ketast, nagu juhtub täieliku päikesevarjutuse ajal. Rõngakujulise ehk n-ö tulekirja varjutuse ajal jääb taevas nähtavale särav valgusring, mis ümbritseb Kuud.

Kust ja millal rõngakujulist varjutust näha saab

Tänase rõngakujulise varjutuse raja laius on 265 kuni 331 kilomeetrit, ja ainult umbes 175 000 inimest elab sellel rajal. Nendes piirkondades saab vaadelda täielikku tulekera, samas kui teised lähedalasuvad piirkonnad kogevad osalist varjutust, kus Kuu näib Päikesest justkui ampsavat.

2. oktoobri päikesevarjutuse teekond liigub üle Vaikse ookeani ja Lõuna-Ameerika.
2. oktoobri päikesevarjutuse teekond liigub üle Vaikse ookeani ja Lõuna-Ameerika. Foto: Michael Zeiler GreatAmericanEclipse.com

Siin on kohad, kus rõngakujulist päikesevarjutust täna näha saab.

Rapa Nui/Lihavõttesaar, Tšiili: 5 minutit 38 sekundit kuni 6 minutit 12 sekundit n-ö tulekirja algusega kell 14:03 kohalik aeg (EAST)

Cochrane, Tšiili: 5 minutit 40 sekundit rõngast alates kell 17:21 CLST

Perito Moreno rahvuspark, Argentina: 6 minutit 17 sekundit rõngast alates kell 17:21 ART

Puerto Deseado, Argentina: 3 minutit 22 sekundit rõngast alates kell 17:27 ART

Puerto San Julián, Argentina: 5 minutit 12 sekundit rõngast alates kell 17:24 ART

Osaline päikesevarjutus: suuremad linnad ja tõenäosus

Mõned tuntud asukohad, kus täna näeb osalist päikesevarjutust.

Galápagose saared (1 protsent)

La Paz, Boliivia (1 protsent)

Rio de Janeiro, Brasiilia (9 protsenti)

São Paulo, Brasiilia (10 protsenti)

Buenos Aires, Argentina (42 protsenti)

Montevideo, Uruguay (42 protsenti)

Santiago, Tšiili (44 protsenti)

El Calafate, Argentina (83 protsenti)

Falklandi saared (84 protsenti)

Ushuaia, Argentina (72 protsenti)

Kui olete juhuslikult sattunud nendesse paikadesse teisele poole maakera, ei tasu seda haruldast vaatemängu maha magada.

Meeles tuleb pidada, et kunagi ei tohi päikesesse vaadata ilma kaitsevahenditeta. Turvaliseks vaatlemiseks on vajalikud päikesevarjutuse prillid ning kõik teleskoobid, kaamerad ja binoklid peavad olema varustatud spetsiaalsete päikesefiltritega. Või siis vaadelda seekordset varjutust üle veebi.

Allikas: Space.com

Märksõnad

Tagasi üles