Rahvusvaheline teadlaste meeskond on edukalt läbi viinud eksperimendi, mille käigus paksendati õhukeseks muutunud Arktika jääd, pumbates merevett jääpinna peale, millega lisandus poolemeetrine jääkiht. Selle inspireerivaks eeskujuks on olnud Hollandi traditsiooniline jää paksendamise tehnika looduslike uisuväljakute loomiseks.
Katse viidi läbi 2024. aasta jaanuarist maini Cambridge Bays Kanadas, kus kahe teadlasrüha projektide, Real Ice ja Arctic Reflections, raames puuriti merejää sisse auke, et jõuda ookeanini. Seejärel pumbati vesi pinnasel asuvasse lumme. Vesi täitis lume õhuvahed ja külmus, muutes jalgpalliväljaku suurusel alal lume jääks. See protsess suurendas ka jää termilist juhtivust, võimaldades külmal Arktika õhul tungida sügavamale ja tekitada jää kasvu jääalustes kihtides. Nii kasvas jääkiht kokku umbes poole meetri jagu.
Lahendus kliimamuutuste vastu
Kuna üleilmne soojenemine aina kiireneb, väheneb Arktika jääkatte ulatus märkimisväärselt – praegu on see miljoneid ruutkilomeetreid väiksem kui paar aastakümmet tagasi. Kui seda tehnikat rakendataks suuremas ulatuses, võiks see anda väärtuslikku lisaaega, kuni suudame vähendada kliimamuutusi põhjustavaid heitkoguseid.
Jää säilitamine suve jooksul lisaks nädalaid, mil päikesekiirgus peegeldub jää pinnalt tagasi kosmosesse, vähendades planeedi poolt neelduvat energiat. Teadlased plaanivad naasta Cambridge Baysse novembris, et viia läbi suurem katse, kus kavatsetakse lisada ühe kilomeetri ulatuses jääle üks meeter paksust.
Viimsepäevaliustik – Antarktika jääkihi muret tekitav taandumine
Samas kui Arktika jää jaoks leitakse uusi lahendusi, on Antarktika jääkihi sulamine jätkuvalt suur probleem. Hiljuti avalikustasid teadlased tõsiseid leide Thwaitesi liustiku kohta Antarktikas, mida nimetatakse ka Viimsepäeva liustikuks (Doomsday glacier) selle võimaliku katastroofilise mõju tõttu kogu planeedile.