Florida ettevõte Space Perspective tegi eduka õhupalli katselennu, mis võimaldab viia reisijad kosmose piirile, Maa atmosfääri ülemiste kihtide lähedale. Kuus tundi kestnud õhusõidu jooksul viis õhupall kapsli umbes 30 480 meetri kõrgusele ja tegi seejärel kontrollitud laskumise tagasi stardikohta, mis lõppes maandumisega vette.
Luksusauto hinnaga kosmose piirile – vaata, millised taevareiside võimalused on veel avanenud
Cape Canaveralis asuv idufirma tõmbas tähelepanu neli aastat tagasi, kui teatas plaanidest teha vaatluslende kuni 30 480 meetri kõrgusele maapinnast. Kuigi vesinikuga täidetud hiiglaslik SpaceBalloon ja kaheksakohaline kapsel Spaceship Neptune ei vii kosmosesse, asuksid nad siiski üle 99 protsendi Maa atmosfäärist. Sellel kõrgusel oleks selgelt nähtav Maa kumerus ja kosmose pimedus.
Iga lend kestaks kaks tundi, et jõuda vajalikule kõrgusele, millele järgneb kaks tundi vaatlemist ja seejärel kaks tundi maapinnale tagasi laskumist, mille ajal lastakse õhupallist kõrguse alandamiseks aeglaselt gaasi välja.
Space Perspective tutvustas oma testkapslit Neptune-Excelsior eelmisel aastal. Kapsel on sarnane kommertslendudeks mõeldud versiooniga, kuigi see ei sisaldanud lõplikus mudelis plaanitud mugavat sisustust.
Ettevõte teatas ka, et on peaaegu lõpetanud Marine Spaceport Voyageri ehituse, mis on laev, kust lend stardib ja mis toob pärast vette maandumist kapsli ja õhupalli tagasi.
15. septembril tõusis mehitamata Neptune-Excelsior edukalt õhku laeva Marine Spaceport Voyager tekilt, mis asus Florida St. Petersburgi rannikul. Kapsel jõudis sihtkõrgusele umbes 30 480 meetrit ja tegi seejärel kontrollitud laskumise tagasi stardikohta, maandudes ohutult vette.
Space Perspective teatel oli kuue tunni pikkune lend mitmes mõttes märgiline. Muuhulgas oli see esimene kord, kui kasutati ainulaadset neljarullilist mehhanismi, mida kasutati õhupalli õhkutõstmiseks laeva tekilt. Samuti testiti kapsli termoregulatsioonisüsteemi, mis hoiab reisijaid külmumise eest, ning kontrolliti vesinikku kasutavat tõusu- ja laskumistehnoloogiat ning missioonikeskuse patenteeritud tarkvara ja sidesüsteeme.
Space Perspective asutaja Jane Poynteri sõnul demonstreeris testlend edukalt Spaceship Neptune’i abil kosmoseelamuse kättesaadavust ning pakkus sujuvat tõusu, laskumist ja maandumist, mis on oluline samm kosmose kättesaadavaks tegemisel rohkematele inimestele kui kunagi varem.
Lähikuudel on plaanis teha mehitatud katselennud, millele järgnevad kommertslennud 2025. aastal. Kui tekib huvi, mis maksab üks pilet sellele erakordsele lennule, siis see hind on 125 000 USA dollarit.
Allikas: newatlas.com ja spaceperspective.com