Saada vihje

VAATA VIDEOT See äsja avastatud herilane teeb midagi seninägematut

Copy
Isane parasitoidherilane Syntretus perlmani – foto vasakul allservas olev joon on 1 mm pikkune
Isane parasitoidherilane Syntretus perlmani – foto vasakul allservas olev joon on 1 mm pikkune Foto: Moore jt.

Mississippi State'i Ülikooli ja Wyomingi Ülikooli bioloogid avastasid üsna kogemata uue parasitoidherilase liigi. See herilane muneb oma munad elavate täiskasvanud äädikakärbeste (puuviljakärbeste) kehasse. See ootamatu leid, mis tehti puuviljakärbeste uurimise käigus, avaldati ajakirjas Nature.

Parasitoidid on väikesed putukad, kes arenevad kas teiste peremees-putukate sees või kinnituvad nende välispnnale. Parasitoidid tapavad lõpuks peremehe, kellest nad toituvad, erinevalt parasiitidest nagu kirbud ja puugid, kes tavaliselt toituvad peremeestest ilma neid tapmata.

Varasemad uuringud on näidanud, et parasitoidliike on palju, ning paljud neist vajavad peremeesorganismi, kes nende mune kannaks. Suur hulk herilaseliike muneb oma munad puuviljakärbeste vastsetesse või nukkudesse. Nendes olukordades jäävad munad peremehes teatud ajaks uinuvasse olekusse, kuni nad küpsevad ning hakkavad seejärel peremeest seestpoolt sööma ning seeläbi ka tapavad peremeeesorganismi.

Uues uuringus leidsid teadlased herilaseliigi, mis muneb oma munad täiskasvanud puuviljakärbse kehasse.

Juhuslik avastus puuviljakärbeste uurimisel

Teadlased kogusid täiskasvanud puuviljakärbseid ühe oma kolleegi  koduaiast eesmärgiga uurida nematoodide (ümarussid) nakkusi kärbestes. Mõningaid püütud isendeid analüüsides leidsid nad nende kõhust tuvastamata päritoluga munad. Lähem uurimine näitas, et need pärinesid varem tundmatult herilaseliigilt.

Vaata videot, kuidas imepisike herilane «hiiglaslikku» äädikakärbest rünnata püüab:

Teadlased uurisid neid mune ja herilasi erinevates arenguetappides ning leidsid, et need olid seotud herilastega perekonnast Syntretus, kelle kõik teised liigid parasiteerivad vaid täiskasvanud mesilastel ja herilastel. Uus liik sai nimeks Syntretus perlmani.

Herilaste eriline kohanemine

Teadlased oletavad, et vastav herilaseliik vahetas mesilastel ja herilastel parasiteerimise täiskasvanud puuviljakärbeste vastu seni teadmata põhjustel. Samuti pole teada, millised muutused herilastes toimusid, mis võimaldasid sellel üleminekul aset leida, ega ka see, kuidas herilased suudavad tabada ja kinni hoida kärbseid, kes on tuntud oma kiire liikumise poolest.
Uuringu tulemused ja tähelepanekud võivad avada uusi uurimissuundi täiskasvanud putukate parasitoidismis.

Allikas: Phys Org

Tagasi üles