Suur väljasuremine
Permi-Triasi massiline väljasuremine, tuntud ka kui Suur Suremine, vallandus tänu ulatuslikele vulkaanipursetele tänapäeva Siberi aladel. Vulkaanid paiskasid atmosfääri mürgiseid gaase, mis koos süsihappegaasi emissioonidega tõstsid kiiresti globaalset temperatuuri. Suur Suremine sillutas tee dinosauruste valitsemisele Maal, kuid oli veelgi laastavam kui Kriidi-Paleogeeni väljasuremine, mis hävitas suure osa dinosaurustest 66 miljonit aastat tagasi.
Suurenenud süsihappegaasi kogused vulkaanidest ja UV-kiirguse mõju põhjustasid nii mere- kui maismaaökosüsteemide kokkuvarisemise. Siiski on jäänud teaduslikuks mõistatuseks, miks kannatasid taimed ja tavaliselt vastupidavad putukad maismaal sama rängalt kui ookeanides elavad liigid.
Teadlaste meeskonna arvates näitab see katastroof, et globaalne soojenemine ei tähenda ainult planeedi talumatuks muutumist, vaid põhjustab ka kliima äärmuslikke kõikumisi mitme aastakümne jooksul.
Hambad kui temperatuuri mõõdikud
Uuringus analüüsisid teadlased väljasurnud mereorganismide, konodontide, kivistunud hammaste materjalist pärit hapniku isotoope, et saada aimu Permi-Triasi soojenemise ulatusest. Konodondid olid väikesed mere selgrootud, kes olid vähem kui tolli pikkused ja võimalik, et tänapäeva limuste (hagfish) kauged sugulased.
Hapniku isotoopide põhjal rekonstrueeris meeskond erinevaid kliimamudeleid, mis näitasid temperatuuri gradientide erakordset kokkukukkumist nii madalatel kui ka keskmistel laiuskraadidel. Need muutused olid tohutud, sest El Niño sündmused olid palju intensiivsemad ja kestvamad kui tänapäeval.
Ellujäämise võimalused
Kliimamudelid aitavad selgitada ka seda, miks 250 miljonit aastat tagasi leitud kivimikihtidest on leitud nii palju sütt. Uuring näitab, et Permi-Triasi kriisi ajal püsis El Niño palju kauem, põhjustades aastatepikkuseid üleujutusi ja ulatuslikke põudasid.