Tegemist pole tulnukate tegevusega, vaid niinimetatud ekvatoriaalse plasmamullide (equatorial plasma bubbles ehk EPB) avastamisega, mis võivad esineda Maa ionosfääris.
Müstilised plasmapallid – miks just püramiidide kohal?
See tehnoloogia täiendab ühtlasi NASA kosmoseagentuuri kogutud andmeid missioonilt Global-scale Observations of the Limb and Disk (GOLD), mis samuti uurib sedasama huvitavat atmosfäärinähtust.
Esimest korda avastas Hiina võimas madala laiuskraadi kaugradar LARID, mis asub Hainani saarel, plasmapallid Midway saarte ja ootamatult ka Egiptuse iidsete püramiidide kohal, kirjutab South China Morning Post. Miks just seal, sellele pole veel seletust.
Need tuntud kosmoseilma anomaaliad tekivad ionosfääris, kus Päikese ultraviolettkiirgus lööb aatomitest elektronid lahti, moodustades hõreda ioonide kihi, mis ulatub 80 kuni 640 kilomeetri kõrguseni maapinnast.
Mõnikord aga tekivad ionosfääris ebaühtlase tiheduse häired, mis põhjustavad ioonide vähesust ning see võib tõsiselt mõjutada raadio- ja satelliidipõhiseid sidekanaleid, kirjutab Popular Mechanics.
Kummalised kujutised Maa ionosfääris
Hiina teaduste akadeemia allüksus, geoloogia ja geofüüsika instituut, teatas 27. augustil, et LARID tuvastas need plasmamullid või -pallid juba 2023. aasta novembri alguses toimunud päikesetormi ajal. LARID suudab tuvastada neid mullikesi kuni 9600 kilomeetri kauguselt, hõlmates piirkonda Hawaiist idas kuni Liibüani läänes. Radar saadab kõrge võimsusega elektromagnetilisi laineid ionosfääri, mis peegelduvad tagasi, kui kohtavad plasmapalli, mis võib kasvada sadade kilomeetrite suuruseks. Vastuvõtuantennide komplekt registreerib selle tagasipeegeldumise.
Augusti päikesevarjutus tekitas ülehelikiirusel atmosfäärilaineid